Celili ile Babacan Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Celili ile Babacan Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Daveti Üzerine Türkiye'ye Gelen İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili ile Görüştü. Bakan Babacan, Türkiye'nin Her Egemen ve Bağımsız Ülkenin Nükleer Enerjiye Sahip Olabileceğini Vurguladı. Babacan, Bölgede Nükleer Silahlara Karşı Olduklarının Altını Çizdi.

Celili ile Babacan Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, daveti üzerine Türkiye'ye gelen İran'ın Nükleer Enerji konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili ile görüştü. Bakan Babacan, Türkiye'nin her egemen ve bağımsız ülkenin nükleer enerjiye sahip olabileceğini vurguladı. Babacan, bölgede nükleer silahlara karşı olduklarının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Babacan, Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Celili ile bir araya geldi. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmenin ardından iki yetkili ortak basın açıklaması yaptı.

Celili'yi İstanbul'da misafir ettiklerini belirten Babacan, İranlı yetkilinin İsviçre'de önemli bir toplantıya katıldığını ve İran'a dönmeden önce Türkiye'ye geldiğini; Cenevre'deki toplantı ve İran-Türkiye arasındaki ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Türkiye ile İran'ın komşu, dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirten Bakan Babacan, "Siyasi, kültürel ilişkilerimiz devamlı gelişmektedir. Bölgesel konuları İran'la her zaman istişare ediyoruz. Bu çerçevede İran'ın nükleer programıyla alakalı her daim istişare ediyoruz." dedi.

BABACAN: "BÖLGEMİZDE NÜKLEER SİLAHLARA KARŞIYIZ"

Her egemen ve bağımsız ülkenin nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlarla kullanabilmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, "Nükleer enerjiye sahip olmanın bir hak olduğuna inanıyoruz. Bir anlamda bölgemizde nükleer silahlara karşıyız." dedi. İran'ın yaklaşık 1,5 aydır devam eden görüşme trafiğini Türkiye olarak desteklediklerini kaydeden Babacan, bu sürecin başarıyla devam etmesini ve başarıyla sonuçlanmasını istediklerini belirtti.

CELİLİ: "ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMASINI SAĞLAYAN ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

İstanbul'a gelerek, Babacan'la görüşme fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Celili ise, "İran ile Türkiye arasında çok derin ve kalıcı bir ilişki bulunuyor. Her iki ülke siyasi ve kültürel anlamda bölgesel iyi ilişkilere sahip." dedi.

Yapılan işbirliği çerçevesinde ortak görüşmelerin olduğunu kaydeden Celili, "Bu doğrultuda önemli adımlar atılmasını sağlayan ülke Türkiye'dir. Çok yönlü istişaremiz süreç içerisinde devam edecektir." ifadelerini kullandı.