Celili: "ABD Teröristleri Destekliyor"

Celili: "ABD Teröristleri Destekliyor"

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (Uygk) Genel Sekreteri ve Nükleer Konulardaki Baş Müzakerecisi Said Celili, ABD'nin Bölgedeki Teröristleri Desteklediğine İlişkin Ellerinde Kesin Deliller Olduğunu Söyledi.

Celili:

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki baş müzakerecisi Said Celili, ABD'nin bölgedeki teröristleri desteklediğine ilişkin ellerinde kesin deliller olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre Celili, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile yaptığı görüşmede, Orta Doğu'daki güvensizliğe işaret ederek "ABD'nin bölgedeki teröristleri desteklediğine ilişkin elimizde kesin deliller var" dedi.

Dışişleri Bakanı Babacan da bölgedeki terör olayları ve güvenlik kaygılarının giderilmesi için bölge ülkelerinin işbirliğinin zorunlu olduğunu belirtti.

Terör örgütü PKK'nın İran'daki uzantısı olan PJAK, İran'ın Türkiye ve Irak sınırına yakın bölgesinde faaliyet gösteriyor. PJAK üyeleri, sık sık İran güvenlik güçleriyle çatışmaya giriyor.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Babacan, bu gece Türkiye'ye dönecek.

Kaynak: AA