Çelik: "Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Genç Nüfusu"

Çelik: "Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Genç Nüfusu"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa Ülkelerinde Nüfusun Gittikçe Yaşlandığını Belirterek, "Türkiye'nin Nüfusunun Yüzde 26'sı 0-14 Yaş Grubudur. Bu Nüfusu Eğitebilirsek, Karnı Tok, Sırtı Pek Hale Getirebilirsek, Onlara İdealizm Verebilirsek, Bizi Biz Yapan Özellikleri Verebilirsek, 21. Yüzyıl Türkiye'sinin Önünde Durabilecek Güç Yoktur" Dedi.

Çelik:

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa ülkelerinde nüfusun gittikçe yaşlandığını belirterek, ' 'Türkiye'nin nüfusunun yüzde 26'sı 0-14 yaş grubudur. Bu nüfusu eğitebilirsek, karnı tok, sırtı pek hale getirebilirsek, onlara idealizm verebilirsek, bizi biz yapan özellikleri verebilirsek, 21. yüzyıl Türkiye'sinin önünde durabilecek güç yoktur'' dedi.

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen'in Öğretmenler Günü nedeniyle Zübeyde Hanım Öğretmenevi ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği toplantıya katılan Bakan Çelik, sendika üyesi öğretmenlere hitap etti.

Türkiye'nin en büyük zenginliği ve en büyük avantajının genç nüfus olduğunu kaydeden Bakan Çelik, ''Ama Türkiye'nin üçte birinin sorumluluğu üzerinizde olduğu zaman, yeterince de paranız kaynağınız olmayınca 'alın size bu kadar' diyemezsiniz. Benden daha dertli kim olabilir? En büyük dert bu değil mi? Biz birbirimize karşı dürüst olmalıyız, birbirimizi kandırmamalıyız'' diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde nüfusun gittikçe yaşlandığını, sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının arttığını anlatan Çelik, ''Türkiye'nin nüfusunun yüzde 26'sı 0-14 yaş grubudur. Bu nüfusu eğitebilirsek, karnı tok, sırtı pek hale getirebilirsek, onlara idealizm verebilirsek, bizi biz yapan özellikleri verebilirsek 21. yüzyıl Türkiye'sinin önünde durabilecek güç yoktur'' dedi.

Çelik, ''Bu memlekette birçok pis koku var. Bu kokulara bizim burnumuz alıştırılmış. Ülkemizde birçok mesele bunun gibidir. Ama alıştığımız için bize normal geliyor. Bu çarka alışmamamız gerekiyor. Memleketimizi iyiden, güzelden yana değiştirmek sorumluluğumuz var. Türkiye'yi 21. yüzyılın parlayan bir yıldızı haline getirecek hamlelere ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Çocukları bir ayakları Türkiye'nin kendi değerlerinde, diğer ayakları da tüm dünyaya açılacak şekilde yetiştireceklerini kaydeden Çelik, ''Biz sadece ülkemizin içinde rekabet eden değil, dünyayla rekabet eden nesiller yetiştirmedikçe üzerimize düşeni yapmış sayılmayız'' dedi.

Türkiye'de ekonomik alanda iyileşmeler olduğunu, bu iyileşmeler devam ettikçe bunun öğretmenlere de yansımaları olacağını vurgulayan Çelik, ''İmkanımız olsa ben öğretmen arkadaşlarıma asgari 3 bin YTL veririm'' diye konuştu.

Ancak buna tek başına karar vermek durumunda olmadığını anlatan Çelik, ek ders ücretleriyle birlikte öğretmenlerin ücretlerinde yüzde 20 artış sağlandığını kaydetti.

Kaynak: AA