Çelik'ten ÜAK'nın Bildirisine Tepki

Çelik'ten ÜAK'nın Bildirisine Tepki

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Üniversitelerarası Kurul'un (Üak) Yayınladığı Bildiriyi Değerlendirerek, 'Türk Milletinin İradesine Karşı Durmak Gibi Bir Görevi Kimse Üak'a Vermemiştir' Dedi.

Çelik'ten ÜAK'nın Bildirisine Tepki

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) yayınladığı bildiriyi değerlendirerek, ''Türk milletinin iradesine karşı durmak gibi bir görevi kimse ÜAK'a vermemiştir'' dedi.

Çelik, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretinde ÜAK'ın bildirisiyle ilgili yaptığı açıklamada, ÜAK'ın işleyişi ve kuruluşunun Yükseköğretim Kanunu'nun 11 Maddesi ile düzenlendiğini hatırlatarak, ''Bunlar arasında yasak koyma veya yasak kaldırma yoktur. ÜAK özellikle akademik işleyişle ilgilenmesi gereken bir kuruldur ve bu görevler kanunla verilmiştir'' diye konuştu.

ÜAK'ın siyaset yapamayacağını, öğretim üyelerinin bireysel olarak siyaset yapabileceklerini ifade eden Bakan Çelik, konuşmasını ''Ancak rektör unvanı altında, ÜAK üyesi, başkanı adı altında Türk Milletinin iradesine karşı durmak gibi bir görevi kimse ÜAK'a vermemiştir. Anayasa'dan ve yasalardan alınmamış olan bir hakkı ve yetkiyi de hiç kimse kullanamaz. Pozisyonu ne olursa olsun hukuk devletinde herkes hakkını da haddini de bilmek zorundadır'' dedi.

ÜAK başkanını ve üyelerini makuliyete davet eden Çelik, konuşmasında, ''Üniversiteler kimsenin babasının malı değildir'' ifadesine yer verdi

Çelik, ÜAK'ın olağanüstü toplanmasını ve yayınladıkları bildiriyi yanlış bir tutum olarak değerlendiren Bakan Çelik, ''Bir özgürlük istemek için ortaya bir tavır konabilir ama başkalarının özgürlüğüne engel olmak için kimse bir hak iddiasında bulunamaz'' diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan hakkında suç duyurusunda bulunulmasıyla ilgili bir soru üzerine ise Bakan Çelik, YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın bugüne kadar yaptıklarında suç unsuru görmediğini söyledi.

YÖK Başkanının üniversitelere gönderdiği genelgenin yapılması gereken davranış olduğunu belirten Bakan Çelik, ''Sayın YÖK Başkanının bugüne kadar yaptıklarında bir suç unsuru yoktur. Üniversitelere gönderdiği genelge aslında yapılması gerekenin tebliğ edilmesinden ibarettir. ÜAK üyeleri aslında kendi görevleri olmayan bir bildiri yayınlamakla suç işliyor'' dedi.

Kaynak: AA