Çelik: Görüşme Düzeyli Geçti

Çelik: Görüşme Düzeyli Geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur Konfederasyonlarının Genel Başkanlarıyla Görüşmesinin Son Derece Düzeyli Geçtiğini Söyledi.

Çelik: Görüşme Düzeyli Geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur konfederasyonlarının genel başkanlarıyla görüşmesinin son derece düzeyli geçtiğini söyledi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili olarak yarın da Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve Türk Veteriner Hekimler Birliği ile görüşeceklerini bildiren Çelik, bu şekilde, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerini tamamlayacaklarını kaydetti.

Çelik, 24 Mart Pazartesi günü saat 15.00'da nihai görüşme için tüm kesimlerle bir araya geleceklerini ifade etti.

Görüşmenin ardından, ''sorumlu açıklamalar'' yaptıklarını belirttiği genel başkanlara teşekkür eden Çelik, şöyle konuştu:

''Fakat, kendi alanlarıyla ilgili olmayan ve çok da iyi anlamadıkları için bu konuda yanlış bilgi ve beyanda maalesef bulunulduğunu ifade etmek istiyorum. Bizim yapmış olduğumuz değerlendirmeye teknik heyetler de katılıyorlar. Bir teknik çalışma çerçevesinde 'ne olabiliri' değerlendiriyoruz. Ve mümkün mertebe de temsil ettikleri kesimlere dönük bir değerlendirmeyi daha sağlıklı buluyoruz. Çünkü, bir karmaşa yaşanmasın, bir düzensizlik yaşanmasın.

Kamu çalışanlarıyla ilgili yaptığımız değerlendirmede mevcut çalışanlarla ilgili hiçbir sorun olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Yeni sisteme gireceklerle ilgili özellikle Türkiye Kamu-Sen Başkanı'nın bunun Anayasa'ya aykırı olabileceğiyle ilgili zaten öteden beri ifade ettikleri görüşleri olmuştur. Biz de görüşlerini bu anlamda dinledik. Bu yasanın Anayasa'ya aykırı olmadığı düşüncesiyle hazırladığımızı söyledik. İçerikle ilgili olarak da sayın başkanlar, merak ettiler 'Nedir dün konuşulanlar' diye, genelde şu çerçevelerde değerlendirmeler yaptığımız söyledik. Şunlarla ilgili karar verdik, şunlarla ilgili netice, nokta koyduk gibi bir değerlendirmeyi dünkü toplantıya katılan arkadaşlara da haksızlık olarak görüyorum. Böyle bir şey söz konusu değil, kendilerine dünkü görüşmeyle ilgili genel bir bilgi verdik. Ama kendi alanlarıyla ilgili temsil ettikleri kitlelerle ilgili de bir sorun olmadığını, gerek emeklilik, gerek yeni girenler, gerek sistem içinde olanlarla ilgili ciddi bir sorun yaşanmadığını zaten Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı da ifade etti.''

Memur temsilcilerinin üzerinde durdukları ana konuları saygıyla karşıladıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Gerçekten de toplantı son derece güzel bir toplantı oldu. Belki bu toplantının sonundaki talihsizlik, kendi temsil ettikleri alanlardan ziyade farklı açıklama yapan arkadaşların ortaya koydukları değerlendirmelerdir ki, onlar, dün toplantıya katılan arkadaşları da rencide eder. Çünkü, biz yüzeysel bir bilgi verdik. Dünkü toplantı, 19 maddeyi işçi temsilcileriyle çok enine boyuna değerlendirdiğimiz bir toplantıydı.''

Kaynak: AA