Çelik: Emeklilik Yaşına İlişkin Önerge Vereceğiz

Çelik: Emeklilik Yaşına İlişkin Önerge Vereceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 20 Yaşında İşe Başlayan ve 2028'de Prim Gün Sayısını Dolduran Bir Vatandaşın, Emekli Olabilmesi İçin 60 Yaşı Beklememesi Amacıyla Önerge Vereceklerini Söyledi.

Çelik: Emeklilik Yaşına İlişkin Önerge Vereceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 20 yaşında işe başlayan ve 2028'de prim gün sayısını dolduran bir vatandaşın, emekli olabilmesi için 60 yaşı beklememesi amacıyla önerge vereceklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in, memurların, tatillerinde, yetkili amirlerin iznine gerek olmadan, görev yaptığı ilin dışına çıkabilmesine imkan tanıyan kanun teklifinin doğrudan gündeme alınmasının kabul edilmesinin ardından, görüşülmesine geçen hafta başlanan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören tasarının görüşmelerine geçildi.

Parlamento muhabirleri, görüşmelere geçildiği sırada, ''Gazetecilere tanınan yıpranma payının kaldırılmasını'' protesto etmek amacıyla, topluca Genel Kurul salonuna girerek, basın locasında bir süre oturdu.

Bu sırada, CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu ile bazı CHP'li milletvekilleri ayağa kalkarak, protestoya destek vermek amacıyla, basın mensuplarına el salladı. Gazetecilere destek veren CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da basın locasında gazetecilerle birlikte oturdu.

Genel Kurul salonunda topluca oturan ve görüşmeleri bir süre takip eden basın mensupları, daha sonra yine topluca ayağa kalkarak salonu terk etti. Gazeteciler, Genel Kurul salonundan ayrılırken, DTP'li milletvekilleri alkışlayarak destek verdi.

DTP'nin önergesi üzerinde konuşan Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, basın emekçilerinin haklı taleplerinin takipçisi olacaklarını söylerken, CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal da ''basın emekçileriyle ilgili yasal düzenlemeyi hep birlikte yapmalıyız'' dedi.

-Çelik'in konuşması-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de 2000 yılında işe başlayan vatandaşların 60 yaşında emekli olduğunu söyledi.

2028'de 60 yaş emekliliğinin kademeli olarak gerçekleşeceğini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

''Bugün vatandaşlarımız 44-47 yaşında emekli oluyor. Kademe 2028'e kadar 60 olacak. Bu konuda hiç bir değişim yok. 2028'e kadar vatandaşlarımız kaç yaşında emekli olacaklarsa şu anda... Bu yasa, bu vatandaşlarımız için hiç bir düzenleme getirmiyor.

Bu düzenlemede 2028'de 60 yaş sonlanırken, biz bunu 2036'ya çıkardık. 2036'ya kadar 60 yaş emekliliği devam edecektir. 60 yaş nedir? 60 yaş, 2036'dan sonra 2048'e kadar bir uygulamadır. Biz şunu söylüyoruz. 'Türkiye olarak bu yüzyılı planlamamız gerekiyor' diyoruz. Bize ve parlamentoya yakışan budur.

Düzenlemeyle ilgili olarak siyasi partiler ve sosyal taraflarla görüştüğümüz zaman, burada çok ince bir nüans ayarına ihtiyaç olduğunu gördük. Şundan dolayı: Bugün, vatandaş 20 yaşında işe başladığı zaman, 2028'de prim gün sayısını dolduruyor. 2028 yılında emeklilik yaşı 60. Oysa vatandaşımız 20 yaşında işe başlamış, 2028'de kadar çalışmış. Şu andaki uygulama gereği de 60 yaşında emekli olması gerekiyor. Bu vatandaşımız, bugünkü sistem gereği emekli olabilmek için yaşı beklemesi gerektiğinden yeni bir kademe, 65 yaş kademesi yaşamasın diye, bu konudaki önergeyi muhalefet partileriyle birlikte verelim istiyoruz. 2036'ya kadar emekli olacak olan vatandaşlarımız, bugün yürürlükteki sisteme göre 60 yaşında emekli olacaklar. Bunu net bir şekilde ifade ediyorum.''

Tasarının görüşmeleri, 1. bölüm üzerinde sürüyor.