Çelik: 27 Nisan Kağıt Parçasına Döndü
Haberler » Politika » Çelik: 27 Nisan Kağıt Parçasına Döndü - Haberler

Çelik: 27 Nisan Kağıt Parçasına Döndü

Çelik, 27 Nisan'ı Muhtıra Amacıyla Yayınladılar. Ama Hükümet Boyun Eğmeyince Kağıt Parçasına Döndü.

Çelik: 27 Nisan Kağıt Parçasına Döndü

AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, 27 Nisan'ı muhtıra amacıyla yayınladılar. Ama hükümet boyun eğmeyince kağıt parçasına döndü.


Çelik, Karaman'da partisinin il teşkilatının Piri Reis Kültür Merkezi'nde düzenlediği ''Demokratik Açılım'' konulu toplantıya katıldı.


''Balyoz Planı'' iddialarına değinen Çelik, ''En büyük ihanet-i vataniye meşru hükümete karşı darbe tertibi içinde olmaktır'' diye konuştu.


''Darbe planları hazırlayanlar bunu vatan kurtarmak için yaptıklarını söylüyorlar. Ama başkalarının vatanlarına hizmet ediyorlar'' diye konuşmasını sürdüren Çelik, şunları kaydetti:


''Türk vatanına ihanet ediyorlar. Her darbe Türkiye'yi etkisizleştiriyor ve bundan da Türk milletinin ve devletinin düşmanları kazanç sağlıyor. Her darbe sonunda Türkiye'nin milli güç unsurları zayıflamıştır. Türkiye'nin söz sahibi olması gereken olaylarda inisiyatif zahmetsizce başka devletlerin eline geçmiştir. Bu günlerde, '27 Nisan bildirisi muhtıra mıydı, değil miydi?' diye bir tartışma yaşanıyor. Bir şeyin muhtıra olması onu yayınlayana değil, muhatabın tavrına bağlıdır. 27 Nisan'ı muhtıra amacıyla yayınladılar. Ama hükümet boyun eğmeyince kağıt parçasına döndü. 27 Nisan'da o bildiriyi tebliğ edenler muhtıra niyetiyle tebliğ etti. Meselenin özü milli iradeye bedeli ne olursa olsun sahip çıkan bir Hükümet olmasıdır.''


Çelik, AK Parti hükümetinin, ''kurumlar arası çatışma'', ''sivil dikta'' ve ''fetret devri'' gibi kavramlarla asimetrik saldırı altında olduğunu iddia ederek, bu asimetrik saldırıya cevaplarının simetrik olacağını söyledi.


Türk demokrasisinin evrensel değerlerden kopmayacağını belirten Çelik, ''Demokrasinin ve hukuk devletinin bize özgü şartları denilen asimetrik yollara AK Parti prim vermeyecektir. Türkiye'nin yönetimi ile evrensel değerler arasında asimetri değil, simetri olacaktır. Asimetrik saldırıları bu stratejiyle boşa çıkaracağız. Simetrik demokratikleşme ve simetrik hukuk devleti anlayışı temel eksenimizdir'' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler