Çedfem, Bursa'da Laboratuar Açtı

Çedfem, Bursa'da Laboratuar Açtı

Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Konularında Analiz Yapan Türkiye'nin İlk Çevresel Etki Değerlendirmesi (Çed) Raporu Hazırlayan Çedfem Laboratuarı Bursa'da Açıldı.

Çedfem, Bursa'da Laboratuar Açtı

Çevre, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında analiz yapan Türkiye'nin ilk Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlayan Çedfem laboratuarı Bursa'da açıldı.

Çedfem'in Ataevler'deki yeni binasının açılışına Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, laboratuarın çevre, insan ve işçi sağlığı konusunda hizmet vereceğini belirterek, "Bu laboratuar önemli bir hizmeti yerine getirecek. Artık eski usüllerle üretim yapmak mümkün değil. Türkiye'ye yakışan insan onuruna yakışır, çağdaş yöntemlerle üretim yapmak en doğrusudur. İşte bu tesis de çağdaş tekniklerle üretim yapmanın yolunu açacaktır." dedi.

Vali Harput ise çevre insan ve işçi sağlığının günümüz koşullarında daha da önem kazandığını ifade ederek, kurulan tesisin bu alanda hissedilen büyük eksiği gidereceğini söyledi.

ÇEDFEM

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarının hazırlanması amacıyla kurulan Çedfem, bu gün bir sanayi tesisinin çevre, işçi sağlığı, iş güvenliği ve yasal izinlerle ilgili ihtiyaç duyacağı tüm konularda danışmanlık hizmeti vermekte.

Çedfem, şu anda bir sanayi tesisinin yatırım aşamasında uygun yer, çevreye en az zarar verecek alanda kurulması, üretim aşamasında ise tesisin hem çevre, hem de çalışanları ile halka en az zarar vermesi yönünde danışmanlık yapmakta. Çevre ve işçi sağlığı, iş güvenliği konularında analiz yapan bir laboratuar olarak faaliyet gösteren Çedfem, laboratuar bünyesinde sanayi tesislerinden kaynaklanan gazların, tozların ve organik buharların ölçümü ve analizleri, sanayi tesislerinin atık sularının analizleri, sanayi tesislerinin çevreye yaydıkları gürültülerin ölçülmesi gibi çevresel analizler yapmakta.

(CİHAN)