Çeçenistan'da Yüz Binler Charlie Hebdo'yu Protesto İçin Yürüyecek - Haberler
Haberi Paylaş

Çeçenistan'da Yüz Binler Charlie Hebdo'yu Protesto İçin Yürüyecek

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Dünya
Çeçenistan'da Yüz Binler Charlie Hebdo'yu Protesto İçin Yürüyecek

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde Hz.Muhammed’in(s.a.v)karikatürünü çizen Fransız dergisi Charlie Hebdo'yu protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirilecek.

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde Hz.Muhammed’in(s.a.v)karikatürünü çizen Fransız dergisi Charlie Hebdo'yu protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirilecek. 19 Ocak’ta yapılacak gösteriye 500 bin kişinin katılması planlanıyor.

Çeçen lider Ramzan Kadirov, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Fransız dergisi yazar ve çizerleri, onları bu işe iten güçlerin ahlaksız davranışlarını protesto zamanı geldi. Bu davranışı kınamak için yürüyüş düzenlemeye karar verdik.” dedi.

Kadirov’a göre Hz.Muhammed’in karikatürünü çizenlerle Vahhabi anlayışa sahip olanlar ya da aşırılık yanlıları arasında fark yok.

Sputnik haber ajansı Grozni’nin merkez meydanında yapılacak gösteriye yarım milyon fazla göstericinin katılmasının beklendiğini duyurdu.

Kadirov iki gün önce yaptığı açıklamada da Paris saldırısının arkasında İslam karşıtı güçlerin olduğunu söylemişti. Hayatının terörle mücadele ile geçtiğini ifade eden Kadirov, “Ben silahsız insanların Paris’te öldürülmesini kesinlikle kınıyorum. Ancak, bunun arkasında İslam karşıtı güçlerin olmadığından da emin değilim. İslam karşıtı algının güçlendirilmesi ya da küresel problemlerin üstünün kapatılması hedeflenmiş olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

Hayatlarına mal olsa da Hz. Muhammed’e hakaret edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Kadirov, “Bizim sessizliğimiz dünyada milyonlarca insanı Hz.Muhammed’e hakaret edenlere karşı protesto yürüyüşüne çıkaramayacağımız anlamına gelmemeli..” uyarısında bulundu.

Charlie Hebdo'nun başkent Paris'teki ofisine 7 Ocak Çarşamba günü saldırı gerçekleşmişti. Bu saldırının ardından Fransa eş zamanlı iki rehine krizi yaşandı. Fransa'nın son yıllarda gördüğü en kanlı saldırılarda 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
500
title