Ccormack: Irak'a Girmek Kimsenin Çıkarına Değil

Ccormack: Irak'a Girmek Kimsenin Çıkarına Değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, Türkiye'nin Kuzey Irak'a Girdiği Yönündeki Haberlerle İlgili Olarak, 'Türklerden Bu Haberlerin Doğru Olmadığını Duyduklarını' Söyledi.

Ccormack: Irak'a Girmek Kimsenin Çıkarına Değil

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Türkiye'nin kuzey Irak'a girdiği yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Türklerden bu haberlerin doğru olmadığını duyduklarını'' söyledi.

Sınır boyunu kontrol etme imkanlarının da bulunduğunu ve böyle bir şey görmediklerini kaydeden sözcü, sınırda Türk ordusunun hareketliliğine ilişkin sorular üzerine de, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in sözlerini hatırlattı ve ''Gates, Irak'a girmenin kimsenin çıkarına olmayacağını söyledi'' dedi.

McCormackA "Türk hükümeti, terörist faaliyetlere karşı Türk halkını korumaktan sorumludur. PKK tarafından Türkiye'de düzenlenen son terörist saldırılar var. Hayatlar kaybedildi. Türk hükümetinin bu çerçevede sorumluluğunu anlıyoruz ve terörizme karşı savaşta yüzde 100 onlarla beraberiz. biz, Irak'a askeri bir müdahalenin her iki devletin de çıkarına olacağını düşünmüyoruz'' diye konuştu.

Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak, kuzey Irak'taki terör örgütü PKK problemine çözüm bulmaya gayret gösterdiklerini ifade eden sözcü, PKK'nın çok eskiden beri kuzey Irak'tan Türkiye'ye saldırılar düzenlediğini ve son zamanda ortaya çıkmış yeni bir problem olmadığını söyledi.

''Bizim inandığımız, PKK tehdidine çözüm ararken yapılması gereken, diyalog, işbirliği ve eylemdir. Türk ordusunun Irak'a girmesi değildir'' diye konuşan sözcü, bu tür haberlerin çıkmasının bölgede durumun kötüleştiğine bir işaret olup olmadığı sorusunu, ''Bilmiyorum. Ben, muhtemelen kötü habercilik olduğunu düşünüyorum. Bunu nasıl adlandırmak istediğinizi bilemeyeceğim. Ben, kötü habercilik olarak adlandırıyorum. Bizim kaynaklarımıza ve Türk kaynaklarına göre yanlış'' diye yanıtladı.

Türk ordusunun sınırda olduğuna ilişkin haberler bulunduğunu ve bunun ''normal'' olduğunu kaydeden McCormack, ''Ancak ordunun Irak'a girdiği haberleri doğru değil'' dedi. Kısıtlı sayıda Türk askerinin sınırdan girmiş olabileceği yönündeki başka bir soruya karşılık McCormack, ''Ben size, Habur sınırında bir Türk askerinin sınır çizgisine basıp basmadığını söyleyemem. Bilmiyorum. Sadece bugünkü haberlere yanıt veriyorum. İki, üç, on Türk askerinin sınırdan geçip geçmediğini bilmiyorum. Ancak bugün çıkan haberler yanlış'' dedi.

Kaynak: AA