Çayırovalılar hizmet alamayız diye Gebze'ye bağlanmak istemiyor

Çayırovalılar hizmet alamayız diye Gebze'ye bağlanmak istemiyor

Çayırovalılar hizmet alamayız diye Gebze'ye bağlanmak istemiyor.

Çayırovalılar hizmet alamayız diye Gebze'ye bağlanmak istemiyor

Çayırovalılar hizmet alamayız diye Gebze'ye bağlanmak istemiyor.

Kocaeli'ne bağlı Çayırova Belediyesi'nin kapatılmasına karşı çıkan sivil toplum kuruluşları Çatı Restaurant'ta düzenledikleri basın toplantısında beldeyi Gebze'nin mahallesi haline getirmek isteyen anlayışı karşı olduklarını ifade etti.

Sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan Sivaslılar Derneği Başkanı Dursun Uzun, Adem Yavuz ve Yenimahalle mahalllerinin de Çayırova belde sınırına dahil edilmesiyle belediyenin iptal edilmesi sorunun da ortadan kalakacağını vurguladı.

"Bu mahallelerin beldemize bağlanması daha önce de gündeme gelmiş, mahalle mutarlarının referandum talebi olmuştu. Ancak bu girişim Gebze Belediyesi tarafından seçim kaygılarıyla engellendi. Bugünkü gündemimiz ve amacımız öncelikli olarak belediyemizin kapatılmamasıdır. Çayırova'da belediye kurulduktan sonra beldeye bağlı mahalleler çok önemli hizmetler aldı. Gebze Belediyesi henüz kendi sınırlarına hizmet götürme sıkıntısı yaşarken buralara hizmeti nasıl getirecek? Şayet Çayırova Belediyesi kurulmasaydı biz bugünkü hizmetleri de alamayacaktık" şeklinde konuşan Dursun, Çayırova'nın Gebze sınırlarına dahil edilmesinin büyük talihsizlik olacağının altını çizdi.

Platformun sözcülüğünü üstlenen Erzincan Tercanlılar Dernek Başkanı Daimi Taşkın, 1992 yılında belediyenin kurulduğunu hatırlatarak, bu tarihten sonra hızla geliştiğine ve nüfusunun arttığına dikkat çekti.

Beldenin devlete zarar değil kar getirdiğini ve kendi yağıyla kavrulduğunu, Çayırova sakinleri olarak Gebze'nin il, Çayırova'nın ilçe olmasını beklerken kapatılma olayı ile karşılaştıklarını belirten Taşkın, açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verdi: "İlçe olabilecek konumdaki beldemizde, belediyemizin kapatılmasını kesinlikle istemiyoruz. 2000 yılında 23 bin olan nüfusumuz yüzde 57'lik artışla 40 bini bulmuştur. 2008 sonunda toplu konutlarda ikametin başlaması ile birlikte nüfusumuz 53 binlere ulaşacaktır. 2004 yılından bu yana okul sayısı ikiye katlanmıştır. Bugün itibariyle 14 ilk öğretim okulu, 2 lise, bir meslek yüksek okuluna sahibiz. Ayrıca belediyemiz Türkiye genelinde belde belediyeleri arasında üçüncülük ödülü almıştır. Müsait yapısı ile her geçen gün nüfusu artan beldemizin ve belediyemizin kapatılmamasında ne kadar haklı olduğumuzun görülmesini ve bilinmesini istiyoruz."

Daimi Taşkın ayrıca 30 Aralık Pazar günü akşamı saat 17.00'de Çayırova Belediyesi Kültür Salonu'nda halk toplantısı düzenleyeceklerini belirtip siyasilerin ve milletvekillerinin de davet edildiği bu toplantıya tüm vatandaşları çağırdı.

Halk toplantısında edinilecek sonucun ardından farklı eylemliliklere de yöneleceklerini belirten Taşkın, platformun çalışmalarına beldede bulunan bütün siyasi partilerin de destek verdiğini ancak herhangi bir yanlış anlama ve çalışmanın farklı yönlere çekilmesine karşın platform içinde yer almadıklarını söyledi.

Toplantıya platformu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, beldedeki beş mahallenin muhtarları Sabri İpek, Necati Önemli, Sezai Atik, Kamber Erdoğan ve Veli Demir ile Çayırova Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Ali Sınırtaş katıldı.