Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya Gönderme: Öyle Demeyin PKK Dostları Üzülür - Haberler
Haberi Paylaş

Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya Gönderme: Öyle Demeyin PKK Dostları Üzülür

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Dışileri Bakanı Çavuşoğlu, engellenen toplantısına rağmen Almanya'da gurbetçilere buluştu. Konuşma yaptığı sırada, 'Kahrolsun PKK' sloganı atılınca Çavuşoğlu, 'Öyle demeyin PKK'nın dostları üzülür sonra' dedi.

Türk bakanların art arda toplantı ve mitinglerini iptal eden Almanya'ya tepki göstermek ve Alman Dışişleri Bakanı ile görüşmek için bu ülkeye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg'da iki kez iptal edilen konuşmasını sonunda Türk Başkonsolosluğu'nun rezidansında yaptı.

"İSTERDİK Kİ VATANDAŞLARIMIZ AÇIK HAVADA ÜŞÜMESİN"

Çavuşoğlu katılımcılara, İstanbul ve Antalya'daki buluşmalarda bir araya geldikleri vatandaşların, Başbakan Yıldırım'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Devlet Bahçeli'nin selamını getirdiğini söyledi. Çavuşoğlu daha büyük mekanda buluşmak, açık havada vatandaşları üşütmek istemediklerini, çevredekileri de sesle rahatsız etmek istemediklerini ancak bunun sorumlusunun, toplantıları engelleyenler olduğunu belirtti.

"20 YILDIR ÇALIŞAN SALONU KAPATTILAR"

Üç görüşme salonunun iptal edildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "20 yıldır çalışan salonu, şimdi kapattılar, bu zamana kadar neredeydiniz? Bu sistematik bir engellemedir. Almanya her zaman dost gördüğümüz, dost görmek istemediğimiz bir ülkedir ama Almanya'nın sistematik Türkiye karşıtlığı. Vatandaşlarımıza yaptığı baskı, dostluğumuza yakışmaz," dedi.

"DEMOKRASİ DERSİ VERMEYİN"

"Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın," diyerek Almanya hükümetine seslenen Çavuşoğlu, isteyen siyasetçilerin Almanya'dan, İsveç'ten gelip Türkiye'deki vatandaşlarıyla buluşabileceğini, bunun demokrasinin gereği olduğunu ifade ederek, "Engellemeler bağlarımızı koparamaz" dedi.

Çavuşoğlu Alman hükümetine "Lütfen bu yanlış uygulamalarınızdan vazgeçin. Bizim Almanya'daki seçimlerde hiç baskı yaptığımızı, yönlendirme yaptığımızı gördünüz mü? Biz dost bir ülkenin iç siyasetine karışmama prensibi edindik" diye seslendi.

"HAYIR DİYENLERE YARDIMCI OLUNUYOR"

Kendilerinin hiçbir zaman Almanya'nın aleyhine Türk vatandaşlara bir söylemde bulunmadıklarını, aksine entegre olmasını telkin ettiklerini vurguladı.

Almanya'da evet diyenler engelleniyor, hayır diyenlere yardımcı olunuyor, diyen Çavuşoğlu, Avrupa'da yükselen ırkçılığı dikkat çekerek, yarın Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'le görüşeceğini ve bu durumu dile getireceğini ifade etti.

"'KAHROLSUN PKK' SLOGANLARI ATILINCA..."

Konuşmasının bir bölümünde kendisini dinleyen kalabalık 'Kahrolsun PKK' sloganları atınca Bakan Çavuşoğlu, 'Öyle demeyin PKK'nın dostları üzülür sonra' diyerek cevap verdi.

Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya Gönderme: Öyle Demeyin PKK Dostları Üzülür

Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya Gönderme: Öyle Demeyin PKK Dostları Üzülür

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul, Antalya, Almanya, Politika, Güncel, Haber

title