Çatıdaki Kar Kütlesinin Gücü

Çatıdaki Kar Kütlesinin Gücü

Çatıda biriken kar kütlesinin araçların üstüne düşmesi ile verdiği zarar saniye saniye kameralara yansıdı.

Çatıdaki Kar Kütlesinin Gücü

İnternette paylaşım rekorları kıran bir video eriyen karların ne kadar zarar verebileceğini gözler önüne seriyor. Söz konusu görüntülerde düşen karların altında kalan arabalar adeta dümdüz oluyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde binlerce insan tarafından paylaşılan söz konusu görüntülerde iki farklı binanın çatısından dökülen kar kütleleri yer alıyor. Çatıda biriken bir kar kütlelerinin erimeye başlamasıyla beraber araçların çevreye verdiği zarar gözler önüne seriliyor.

Çek Cumhuriyeti'nde kaydedildiği not edilen görüntüde binanın çatısından araçların üzerine düşen kar kütleleri büyük bir gürültü ile araçlara çarpıyor ve etrafa büyük zarar veriyor.

Yine benzeri bir videoda da alışveriş merkezinin çatısı üzerindeki kar kütlesi araçların üzerine düşüyor. Kütleyi fark eden insanlar ise canlarını kurtarmak için kaçışıyor.

Söz konusu çatıdan eriyerek dökülen karlar özellikle kış aylarının sonlarına doğru büyük tehlike oluşturabiliyor. Ya da kar yağışlarından sonra güneşin kendisini göstermesi karların yumuşamasına ve doğal olarak da biriken karların çatılardan dökülmesine neden olabiliyor.

Bu yüzden uzmanlar söz konusu güneşli kış günlerinde çatılardan uzak durmayı tavsiye ediyor.