Çatı Sektörü 2007'de Yüzde 10 Büyüyecek

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (Çatıder) Genel Sekreteri Mehmet Öztürk, Çatı Kaplama Sektörünün 2006 Yılında Yüzde 8 Oranında Büyüme Yakaladığını, 2007 ile Birlikte Bu Rakamın Yüzde 10 Olacağını Söyledi.

Çatı Sektörü 2007'de Yüzde 10 Büyüyecek

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇATIDER) Genel Sekreteri Mehmet Öztürk, çatı kaplama sektörünün 2006 yılında yüzde 8 oranında büyüme yakaladığını, 2007 ile birlikte bu rakamın yüzde 10 olacağını söyledi.

CNR Ekspo Fuarcılık tarafından İstanbul CNR EXPO'da gerçekleştirilen ÇATI& CEPHE 2007 (4.Çatı & Cephe Sistemleri ve Teknolojileri) Fuarı'nda yer alan çatı ürünleri, alanında uzman kurum ve kuruluşların ekonomik diyalogunu sağladı. 2001 yılından itibaren büyük ivme yakalayan inşaat sektörüyle birlikte yükselen bir grafik çizen çatı malzemeleri, geçen yıl yüzde 8 büyüme yakaladı.

ÇATIDER verilerine göre sektör 2007'de geçen yılki büyüme trendini sürdürerek yüzde 10'a ulaşacak.

Çatı kaplama sektörü 2003 yılına göre toplam üretim kapasitelerinde yüzde 54 oranında artış gösterdi.

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu 2006 yılında hedeflenen büyüme rakamının gerçekleştiğini bu trendin 2007 yılında da devam edeceğini belirtti.

ÇATIDER Genel Sekreteri Mehmet Öztürk de sektörün 2006 yılında yüzde 8 oranında büyüme yakaladığını 2007 ile birlikte bu rakamın yüzde 10 olacağını söyledi. Çatı malzeme kaplamalarında büyümeyle birlikte 96 milyon metrekare miktarına ulaşıldığını ifade eden Öztürk, estetik anlayışta değişim yaşandığını bu değişimden inşaat sektörü ile birlikte çatı sistemlerinin de nasibini aldığını ifade etti.

2007'NİN MODASI KİL KİREMİT

Çatı sistemlerinde 2007'nin trendleri ile ilgili bilgi veren ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu da yeni yılın modasının Kil kiremitler olduğunu, yapılarda bu yıl kiremitin revaçta olacağını ifade etti. Mimari dizaynda kil kremitlerin tercih edildiğini belirten Baştanoğlu, görünümde estetik anlayışa bağlı çatı kaplama sistemlerindeki tercihin de değiştiğini söyledi.

Yalıtım, cephe düzenleme, teras uygulamaları gibi konuları profesyonellere birebir çözüm önerileri ve sistem içindeki uygulamalarıyla duyurmayı amaçlayan ÇATI&CEPHE 2007 Fuarı, bu yıl da gerçek anlamda bir ihtisas fuarı olma kimliğini sürdürüyor. 20 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen ÇATI&CEPHE 2007 fuarında konusunda uzman yerli ve yabancı 200 marka yer alıyor. Fuarda, Almanya, İtalya, Fransa, Ukrayna, Bulgaristan, Çin ve Tayvan'dan katılımcılar yer alıyor. Toplam 20.000 metrekarelik alanda organize edilen fuarda; Özel Ürün Uygulamaları, Çatısem Uygulamalı Eğitim seminerleri, TMMOB/SMGM kapsamında eğitim seminerleri gibi etkinlik ve hizmet alanları ile ziyaretçilere en doğru bilgi aktarılıyor. AB Ülkeleri, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere tüm dünyada tanıtımı yapılan fuara, DTM Dış Ticaret Müsteşarlığı da Özel Alım Heyeti Programıyla yabancı müteahhitleri getirerek tam destek veriyor.

(CHT-HO-E)

Kaynak: İHA