Casey: "Ralston'ın Statüsü Değişmedi"

Casey: "Ralston'ın Statüsü Değişmedi"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Tom Casey, ABD'nin PKK ile Mücadelede Özel Temsilcisi Emekli General Joe Ralston'ın Göreviyle İlgili Bir Değişiklik Olmadığını Söyledi.

Casey:

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilcisi Emekli General Joe Ralston'ın göreviyle ilgili bir değişiklik olmadığını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında, Ralston'ın istifa ettiği yönündeki iddialara işaret edilmesi üzerine Casey, ''benim bildiğim kadarıyla Ralston'ın statüsü değişmedi. Ralston'ın çabalarına devam etmesini bekliyoruz. Eğer herhangi bir nedenle bir açıklama yapacaksa, eminim ki bizi bu konuda bilgilendirecektir'' dedi.

Geçen hafta Ankara'da imzalanan Türkiye-Irak güvenlik anlaşmasıyla ilgili bir soru üzerine Casey, ''Bu anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Türk hükümeti ve Irak hükümetinin bu konuda işbirliği yapmasının olumlu olduğunu düşünüyoruz'' yanıtını verdi.

Terör örgütü PKK'nın hafta sonunda 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırısıyla ilgili bir tepki olup olmadığı sorusuna karşılık Casey, ''Yok. Bu haberleri gördüm, ancak ne olduğunu size doğrulayabileceğimi sanmıyorum. PKK'nın faaliyetlerini sürdürmesi, ortak anlaşmamızın ilerletilmesi, geliştirilme ve uygulamasının sürdürülmesine, Türk, Irak ve Amerikan hükümetleri olarak bu problem üzerinde birlikte çalışmamız gerektiğine işaret ediyor'' dedi.

Kaynak: AA