Casey, Kapatma Davasını Değerlendirdi

Casey, Kapatma Davasını Değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Tom Casey, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin Kapatılması İstemiyle Açılan Davaya İlişkin İddianameyi Kabulünün Ardından, İlgili Taraflardan Siyasal Olmayan ve Türk Seçmenlerin Son Seçimlerde İfade Ettiği Temsili Demokrasi İlkelerine Bağlı Bir Süreç Beklediklerini Söyledi.

Casey, Kapatma Davasını Değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin iddianameyi kabulünün ardından, ilgili taraflardan siyasal olmayan ve Türk seçmenlerin son seçimlerde ifade ettiği temsili demokrasi ilkelerine bağlı bir süreç beklediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen günlük olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Tom Casey, ''Herşeyden önce bildiğiniz gibi biz, Türkiye'nin bağlı olduğu demokratik değerlere ve laik ilkelere büyük önem veriyoruz ve bu da bizim ilişkimiz ve müttefikliğimiz için temeldir'' dedi.

Casey, ''Anayasa Mahkemesi'nin bu davayı kabul ettiğini biliyorum. Ancak bunun uzun bir süreç olacağını anlıyoruz. Bu süreçten beklediğimiz ve umduğumuz, ilgili tarafların, siyasal olmayan ve Türk seçmenlerin geçen seçimlerde ifade ettiği temsili demokrasiye bağlılığını yansıtacak bir biçimde ilerlemesidir'' diye konuştu.

Kaynak: AA