'Cas' Faaliyete Geçti

'Cas' Faaliyete Geçti

KKTC Ercan Havalimanı'nda Uluslararası Kalitede Yer Hizmetleri Vermesi Amacıyla Kıbrıs Türk Hava Yolları (Kthy) ile Türkiye'deki Havaalanları Yer Hizmetleri A.ş.'nin (Havaş) Ortak Kurdukları Cyprus Airport Services (Cas) Faaliyete Geçti.

'Cas' Faaliyete Geçti

KKTC Ercan Havalimanı'nda uluslararası kalitede yer hizmetleri vermesi amacıyla Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ile Türkiye'deki Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.'nin (HAVAŞ) ortak kurdukları Cyprus Airport Services (CAS) faaliyete geçti.

CAS'ın faaliyete başlaması nedeniyle bugün Mercure Accor Hotel'de bir basın toplantısı düzenlendi. KTHY Genel Müdürü Ahmet Derya, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan ve CEO'su M. Sani Şener, HAVAŞ Genel Müdürü Müjdat Yücel, CAS Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Özge, TAV Havalimanları ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, HAVAŞ Genel Müdürü Müjdat Yücel ve KTHY'den üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda CAS'ın kuruluş amaç ve hedefleri konusunda açıklama yapıldı. KTHY Genel Müdürü Ahmet Derya toplantıda yaptığı konuşmada, yıllardır maruz kaldığı izolasyonlardan kurtulma yolunda kendisine yeni bir vizyon çizen ve bu doğrultuda önemli gelişmeler sağlayan KKTC'nin, bu vizyon doğrultusunda hızlı ve yapısal bir dönüşüm sürecine girdiğini ve bu çerçevede ülkede önemli gelişmeler yaşanmakta olduğunu söyledi. Yakalanan hızlı büyüme trendi sayesinde gerek Türkiye gerek diğer ülkelerle hava trafiğinin de önemli ölçüde arttığını ifade eden Ahmet Derya, buna karşılık havalimanlarının mevcut altyapı, kapasite ve hızlı gelişim karşısında yetersiz kalmaya başladığını kaydetti. "Öngörülerimiz acil önlem alınmazsa KKTC'nin 2007 yılında havayolu ulaşımında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle hem hızla artan havayolu ulaşımının yarattığı ihtiyacı karşılayacak hem de gelecekteki ihtiyaçlarımızı karşılama imkanı verecek bir iş ortaklığı yapma kararı aldık" diyen Derya, HAVAŞ ortaklığında kurdukları CAS'ın, KTHY'nin sadece bugünü için değil geleceği için de önemli bir adım olacağını söyledi.

Ahmet Derya, CAS'ın KTHY ile HAVAŞ'ın yüzde 50'şer ortaklığıyla 3 milyon dolar sermayeyle kurulduğunu ve Ercan Havalimanı'nın fiziki altyapısında ortaya çıkacak yetersizlikleri gidereceğini belirterek, şirkette ilk etapta bu alanda KTHY'de hizmet veren personelin çalışacağını kaydetti.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan ve CEO'su M. Sani Şener de toplantıda yaptığı konuşmada, TAV Havalimanları Holding olarak HAVAŞ'ın 74 yıllık deneyim ve müşteri memnuniyetini esas alan hizmet becerisini KKTC'ye taşımaktan büyük mutluk duyduğunu belirterek, ilk etapta yer hizmetleri alanında faaliyet gösterecek olan CAS'ın, HAVAŞ'ın tarihindeki en anlamlı ortaklarından biri olduğunu vurguladı. TAV Havalimanları Holding hakkında bilgi veren Şener, 6 havalimanı ve havalimanı servis şirketi yönetimi yapan Holding'in kuruluşundan bu yana kazandığı deneyim, bilgi birikimi ve nitelikli insan kaynağını KKTC'yle paylaşmak istediğini söyledi. TAV Havalimanları Holding'in tüm kuruluşlarıyla HAVAŞ'ın ortak olduğu CAS'a her türlü bilgi ve finansal desteği vereceğini ifade eden Şener, CAS'ın hem KKTC hem de Türkiye ekonomileri açısından önemli bir yatırım olduğunu söyledi. M. Sani Şener, KTHY ile gerçekleştirdikleri bu stratejik ortaklığın son yıllarda gösterdiği hızlı büyüme trendiyle, gerek Türkiye gerek diğer ülkelerle olan hava trafiği önemli ölçüde artan KKTC'ye yapacakları yatırımın güzel bir adımı olduğunu kaydetti.

HAVAŞ Genel Müdürü Müjdat Yücel ise, Türk şirketi olarak KKTC'ye yatırım yapmaktan ve ülke ekonomisinin parçası haline gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, CAS'ın HAVAŞ'ın tarihindeki en anlamlı ortaklıklardan biri olduğunu ifade etti. Türkiye'de yer hizmetleri konusunda öncü durumda olan HAVAŞ'ın bu alandaki deneyimlerinin yanı sıra, dünyanın entegre havalimanı işletmeciliği sunan en büyük 3 şirketinden biri konumundaki TAV Havalimanları Holding'in bilgi, birikim, deneyim ve gücünü arkasına alarak Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet göstereceğini anlatan Yücel, HAVAŞ'ın 74 yıllık deneyim ve birikimiyle müşteri memnuniyetini esas alan üstün hizmet kalitesini Kuzey Kıbrıs'a taşıyacak bu ortaklığın, ülkenin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. CAS personelinin KKTC'den sağlanacağını ve bu sayede sınırlı da olsa istihdama da katkı yapacaklarını belirten Müjdat Yücel, şirketin ilk elemanlarını KTHY yer hizmetlerinde çalışan personelinin oluşturacağını, iş güvenceleri ve ücret seviyelerinin de korunacağını kaydetti.

CAS Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Özgen de yaptığı kısa konuşmada, HAVAŞ ortaklığıyla kurulan CAS'ın, KKTC'nin dünyayla kucaklaşmasını sağlayacak olması yanında uluslararası standartlarda kaliteli bir hizmet sunacağını söyledi.

TAV Havalimanları Holding ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise, Türkiye'deki işadamı ve yatırımcılar açısından özellikle son 3 yılda önemli bir cazibe merkezi haline gelen KKTC'ye güvenerek yatırım yaptıklarını belirtti. KTHY ile HAVAŞ'ın 6 aylık bir çalışma sonrasında işi bu aşamaya getirmelerinin mutluluk verici olduğunu belirten Akın, bu çalışmaların genişleyerek devamının geleceğini, TAV ve HAVAŞ olarak KKTC ve KTHY'nin gelişmesine katkı yapacaklarını söyledi.

(MG-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA