Çarşır Otu Demirci İlçesinin Geçim Kaynağı Oldu
Haberler » Güncel » Haber

Çarşır Otu Demirci İlçesinin Geçim Kaynağı Oldu

Türkiye'de Özellikle Toroslar'ın Zirvesinde Yetişen Çarşır Otu, Manisa'nın Demirci İlçesinde Köylünün Geçim Kaynağı Oldu. Birçok Derde Deva Çarşır Otu, İlçeye Bağlı Sevinçler, Ören ve Hoşçalar Köylerinin Sınırlarındaki Çam Ormanlarının İçinde Yetişiyor. Her Yıl Mayıs Ayında Çıkan Bitki, Nisan Yağmurları Sebebiyle Bu Yıl Erken Görüldü.

Çarşır Otu Demirci İlçesinin Geçim Kaynağı Oldu

Türkiye'de özellikle Toroslar'ın zirvesinde yetişen çarşır otu, Manisa'nın Demirci ilçesinde köylünün geçim kaynağı oldu. Birçok derde deva çarşır otu, ilçeye bağlı Sevinçler, Ören ve Hoşçalar köylerinin sınırlarındaki çam ormanlarının içinde yetişiyor. Her yıl mayıs ayında çıkan bitki, nisan yağmurları sebebiyle bu yıl erken görüldü.

Köylüler, heybelerle pazara götürdükleri çarşır otunun kilosunu 50 YKr ile 1 YTL arasında satıyor. Demirci Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre çarşır otu, bilinen kısmıyla Mersin, Adana ve Hatay bölgesinde Toroslar'ın zirvesinde yetişiyor. Şifalı olmasıyla ün salan çarşır sindirim bozukluklarında, ülserde, pis kokulu yaraların tedavisinde, dolama ve mide şişkinliklerinde kullanılıyor. Maydanozgiller familyasından olan ve yabani olarak yetişen bu bitkinin Demirci'de daha çok sapları çiğ olarak yeniyor. Ayrıca ince yaprakları bulgur pilavına katılıyor. Çiğ veya pişmiş yenince ağızda bıraktığı bir tat saatlerce geçmiyor.