Cargill: "Hiç Duyulmamış Yasal Sorunlarla Karşılaştık"

Cargill: "Hiç Duyulmamış Yasal Sorunlarla Karşılaştık"

Cargill Avrupa Başkanı Bram Klaeijsen, Orhangazi'de Açtıkları Fabrika Sonrasında Hiç Duyulmamış Yasal Sıkıntılarla Karşılaştıklarını Belirterek, Yasa Koyucu ile Yasayı Uygulayanlar Arasında Uyum Olması Gerektiğini Söyledi.

Cargill:

Cargill Avrupa Başkanı Bram Klaeijsen, Orhangazi'de açtıkları fabrika sonrasında hiç duyulmamış yasal sıkıntılarla karşılaştıklarını belirterek, yasa koyucu ile yasayı uygulayanlar arasında uyum olması gerektiğini söyledi.

YASED'in düzenlediği "Fırsatlar Ülkesi Türkiye" konulu konferansın "Yabancı Sermaye Stratejisi ve Türkiye'nin Hareket Planı" başlıklı son oturumunda yabancı yatırımcılar, Türkiye'ye ilişkin görüşlerini aktardı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katıldığı toplantıda konuşan Klaeijsen, Türkiye'de yaptıkları yatırımlar sonucu yasadıkları sorunlara dikkat çekti. Klaeijsen, şirket olarak 69 ülkede faaliyet gösterdiklerini, Türkiye'de de uzun dönemdir bulunduklarını belirterek, birçok iniş çıkışlar yaşadıklarını kaydetti. Türkiye'nin 2001'de yaşadığı ekonomik krizden bu yana ülkede yukarı doğru bir çıkış olduğunu belirten Klaeijsen, Türkiye'nin bu çıkışından hem kendileri, hem ülkenin kazanımları olduğunu vurguladı. "150 yıllık bir şirketiz, büyümeye yardımcı olan bir şirketiz" diyen Klaeijsen, partner olarak seçilmek istediklerini de ifade etti. Klaeijsen, Orhangazi'de açtıkları fabrika sonrasında yaşadıkları sıkıntılara değinirken de, "Orhangazi'de fabrika açtık. Hiç duyulmamış yasal sorunlarla karşılaştık. Hükümet tasarı sunuyor, kanun çıkıyor, kanun uygulamada zorluk yaşanıyor. Yasa koyucu ve yasayı uygulanlar arasında -üstüne basarak söylemek istiyorum- armoni olması gerekiyor" dedi.

Klaeijsen, Cargill'in her yıl 3 milyar dolarlık yatırım yaptığını vurgulayarak, Türkiye'de daha fazla iş yapmak istediklerini, bunun için burada olduklarını ifade etti. Klaeijsen, Türkiye'nin bölgesinde büyümenin merkezi ve karakolu olması gerektiğini dile getirdi.

Bram Klaeijsen, hükümetin yapılan özelleştirmelerde gözlemci olması gerektiğini de belirterek, AB'ye üye olmuş ve AB ile uyumlu bir Türkiye'nin daha çok yatırım çekeceğini sözlerine ekledi.

TAM ŞEFFAFLIK ÖNEMLİ

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel müdürü Paul Doany de, bir ülkenin ilerlediği yolda güçlü liderlik ve kararlılığın önemli olduğunu belirterek, Türkiye'de farklı sektörler arasında belirli sektör politikalarının olduğunu, tüm sektörler arasında adil ve objektif bir ölçütlerin kaydetti. Doany, özelleştirmelerde ve ihalelerde tam şeffaflığın önemli olduğuna dikkat çekti.

"BÖLGESEL SERMAYE ÜSSÜ OLABİLİR"

The International Investor Başkanı Adnan Al Bahar da konuşmasında, Türkiye'nin ilerleyebilmesinin yatırımcılar için önemli olduğunu vurgularken, yatırımcılara Türkiye'de reformların devam edeceğine dair taahhütte bulunulmasının önemli olduğunu dile getirdi. Bahar, sermaye akışı açısından özelleştirmenin de önemli olduğunu belirten Bahar, gelişen ve yükselen piyasalar için uluslar arası bankacılık ve sigorta sisteminin olmasının da çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin uluslar arası yatırımcılar için "bölgesel sermaye üssü" olarak gelişebileceğini belirten Al Bahar, Türkiye'de sermaye piyasalarının geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Microsoft EMEA Başkan Yardımcısı Ali Faramawy de, bilgi teknolojisinin önemine dikkat çekerek, Türkiye'de bu sektörün gelişmesi amacıyla bilişim teknolojileri bakanlığı gibi bir birimin, kamu ve özel sektör işbirliğiyle çalışacak şekilde kurulması gerektiğini dile getirdi.

Oracle İş Uygulamaları Başkan Yardımcısı Frederic Gienat ise, Türkiye'nin startejik planların ortasında sürekli gelişme gösteren bir ülke olduğunu belirterek, KOBİ endüstrisinin önemine dikkat çekti. Gienat, hükümet tarafından desteklenmesi gereken KOBİ'lerin potansiyele sahip olduğu kaydetti. (ANKA)