Çapulfest'te Gezi Eylemlerinde Hayatını Kaybedenler Anıldı
Haberler » Güncel » Çapulfest'te Gezi Eylemlerinde Hayatını Kaybedenler Anıldı - Haber

Çapulfest'te Gezi Eylemlerinde Hayatını Kaybedenler Anıldı

Bursa'da 'Nilüfer Halk Forumu' tarafından Gezi eylemlerine anmak için '#çapulFest' düzenlendi.

Çapulfest'te Gezi Eylemlerinde Hayatını Kaybedenler Anıldı

'da 'Nilüfer Halk Forumu' tarafından Gezi eylemlerine anmak için '#çapulFest' düzenlendi. Festivale destek veren Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ali İsmail Kokmazı'ın abisi Gürkan Kokmaz, Hatay'da ölen 'ın ölümüne çok üzüldüklerini belirterek, çirkin iftiralar atıldığını söyledi.

Taksim'de geçen Haziran ayında başlayan ve 'ye yayılan olaylarını anmak için Nilüfer İlçesi'nde oturanların oluşturduğu Nilüfer Halk Forumu tarafından Bursa'nın Nilüfer İlçesi Üç Fidan Parkı'nda '#çapulFest' düzenlendi. Festivalde bir çok sivil toplum kuruluşu, kadınlar, işçiler ve doğaseverler stand açarak söyleşiler düzenledi. Gezi için yapılan şarkılarla halaylar çekildi. Gezi sergisi ve resim atölyesi kurulan festivale olaylar sırasında Eskişehir'de yaşamını yitiren Ali İsmail Kokmazı'ın abisi Gürkan Kokmaz ve yazar İhsan Eliaçık'da destek verdi.

"DESTEKLER ACIMIZI HAFİFLETİYOR"

Gürkan Korkmaz, acılarının anlatılamayacak kadar büyük olduğunu kaydederek, 'Allah kimseye yaşatmasın. 19 yaşındaki bir genci, kardeşi, evladı kaybetmek başlı başına büyük bir acı. İnsan eliyle, dövülerek birinin hayatını kaybetmesi çok daha acı bir boyut kazanıyor. Bu acıyı katlanabilir kılan bize olan destek ve İsmail'in sahiplenilmesi. Bu tür etkinliklerle onu anıp, insanlara anlatılması, yaşatılması bize güç veriyor. Herkese tüm Türkiye'ye teşekkür ediyorumö dedi.

"VİCDANLA BAĞDAŞMAYACAK ÇAMURLAR ATILIYOR"

Hatay'da yapılan ODTÜ eylemlerinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan hakkında konuşan Korkmaz, 'Çok çok canımızı yaktı. Çok üzüldük. Neden bilmiyorum. Ahmet ayrı üzdü. Çirkin oyunlar oynanıyor. Ahmet'in ölümü üzerinden çamurlar atılıyor. O ya da bu sebeple bir can gitmiş. Ama maalesef insanlıkla, vicdanla bağdaşmayacak çamurlar atılıyor. Ölümü mubah görenler oluyor. Bu nasıl insanlık ben hala anlamadımö diye konuştu.

"GEZİ BAZILARI İÇİN HAYALET OLDU"

Yazar İhsan Eliaçık ise, Gezi'nin Türkiye'nin üzerinde bir hayalet gibi dolandığını ifade ederek, şunları söyledi: 'Bazılarına göre bu bir hayalet. Bir türlü gitmek bilmiyor. Her defasında yeni bir kılıkla, etkinlikle dolaşıyor. 19 gün Gezi Parkı'ndaydık. Orada bir direniş verildi. Daha sonra park forumuna dönüştü. Ramazan ayında yeryüzü iftarlarına dönüştü. Halk hepsine sahip çıktı. Gezi ruhu Ramazan da ülkenin manevi ikliminde buluştu. Ramazan ayı bitti anma toplantıları ve festivaller başladı. Buradaki festivalde Gezi Parkı'nın küçültülmüş bir izdüşümü yaşanıyor. Türkiye'nin bir çok yerinde devam edecek. ODTÜ'de yaşanan olaylar, mahallelerde yapılan direnişler. Bunlar aslında barışçı gösteriler. Demokrasinin sadece sandıktan ibaret olmadığını gösteriyor. Sandık arasında da hükümetin ve iktidarın kararlarını etkilemek için halkın zaman zaman barışçı gösterilerle, şiddete başvurmadan sokaklara çıkması, canlı ve dinamik bir demokrasi anlayışını göstermesi açısından önemli.Bir gün boyunca devam eden festivalde Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin katillerinin bulunması için imza kampanyası başlatıldı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler