Cansuyu, Afrika ve Asya'da Su Sıkıntısı Yaşanan Ülkelerde 115 Su Kuyusu Açtı
Haberler » Dünya » Haber

Cansuyu, Afrika ve Asya'da Su Sıkıntısı Yaşanan Ülkelerde 115 Su Kuyusu Açtı

Uzun Yıllardır Kuraklıkla Mücadele Eden ve Dünyanın En Yoksul Kıtası Olarak Gösterilen Afrika'da ve Asya'da Temiz İçme ve Kullanım Suyu, Türk Hayırseverlerinin Destekleriyle Sağlanıyor.

Cansuyu, Afrika ve Asya'da Su Sıkıntısı Yaşanan Ülkelerde 115 Su Kuyusu Açtı

Uzun yıllardır kuraklıkla mücadele eden ve dünyanın en yoksul kıtası olarak gösterilen Afrika'da ve Asya'da temiz içme ve kullanım suyu, Türk hayırseverlerinin destekleriyle sağlanıyor.

Afrika'da ve Asya'da su sıkıntısı yaşanan ülkelerde 115 su kuyusunu faaliyete geçiren Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Pakistan'da 10 su kuyusu daha açtı. Pakistan'ın Pencap Bölgesi Multan yakınlarında açılan su kuyularından binlerce aile istifade edecek.

Dünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle Afrika'da coğrafi şartlar, uzun süreli kuraklık, alt yapı eksikliği, sosyal ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle insanlar temiz ve sağlıklı içme suyu bulmakta zorluk çekiyor. Bütün bu sıkıntılara bir de ekonomik sorunlar eklenince temiz içme suyu yokluğu insanlar için büyük bir problem oluyor.

Uzun yıllardır kuraklıkla mücadele eden ve dünyanın en yoksul kıtası olarak gösterilen Afrika ve su sıkıntısı çeken çeşitli ülkelerde temiz içme ve kullanım suyu, Türk hayırseverlerinin destekleriyle sağlanıyor. Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan su sorununa çözüm olabilmek için hayata geçirdiği su kuyusu projeleri devam ediyor. Cansuyu ekipleri son olarak Pakistan'ın Multan yakınlarında açtığı 10 su kuyusunu daha halkın hizmetine sundu. Türkiye'deki hayırseverlerin bağışlarıyla açılan her kuyuya hayır sahibinin ismi verildi.

Bölgede çalışmalarda bulunan Cansuyu Genel Sekreteri Muhammed Polat, "Bizler burada bize emanet edilen yardımları dünyanın her köşesindeki muhtaç insanlara dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin ulaştırıyoruz. Pakistan'da her birinden binlerce kişinin faydalanabileceği 10 ayrı su kuyusu açtık. Yardımlarımız bunlarla sınırlı kalmayıp, artarak devam edecek ve kıymetli hayırseverlerimizin destekleriyle dünyadaki muhtaç insanların dertlerine derman olmayı sürdüreceğiz. Kadirşinas milletimizin yardımları devam ettikçe bizler Afrika'ya ve dünyanın ihtiyaç sahibi her bölgesine hayırseverlerimizin şefkat dolu yüreklerini götüreceğiz. Derneğimize destek olan bütün gönüllülerimize teşekkür ederiz." diye konuştu.

BİR SU KUYUSU 3 AYDA AÇILIYOR

Fiziki şartlara göre değişiklik gösteren su kuyuları başlangıcından itibaren Cansuyu ekipleri tarafından takip ediliyor. Su kuyusu projelerinin süresi elle ve makine ile açılmasına göre değişiyor. Elle açılan su kuyuları yaklaşık 3 ay, makine ile açılan su kuyuları ise 2-3 günü bulabiliyor.

Cansuyu, şimdiye kadar Afrika'da ve Asya'da Kamerun, Çad, Ghana, Togo, Nijer ve Pakistan'da olmak üzere toplam 115 su kuyusu açtı. Yeni su kuyularının da kazı çalışmaları devam ediyor. (CİHAN)