Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş! - Haberler
Haberi Paylaş

Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş!

Haberler.Com - Haberler | Güncel
Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş!

ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın tüm geçmişi ortaya çıktı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın sağlık sorunları nedeniyle eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer tarafından affedildiği ortaya çıktı.

ABD Ankara Büyükelçiliğine bugün intihar saldırısı düzenleyen DHKP-C militanı 40 yaşındaki Ecevit Şanlı'nın, Ordu'nun Gürgentepe İlçesi nüfusuna kayıtlı olduğu saptandı.

Saldırıda parçalanarak ölen terörist Ecevit Şanlı'nın, daha önce İstanbul'da Harbiye Orduevi'ne lav silahıyla saldırı olayı ile ilgili polis tarafından gözaltına alındığı ortaya çıktı.

SEZER AFFIYLA SERBEST KALDI

ABD Ankara Büyükelçiliği'ni kana bulayan 1973 doğumlu Ordu'nun Gürgentepe nüfusuna kayıtlı canlı bomba DHKP-C'li terörist Ecevit Alişan Şanlı, daha önce pek çok eylem nedeniyle kamuoyunun gündemine gelmişti.

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik 16 Haziran'da, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Harbiye Orduevi'ne ise 14 Temmuz 1997 yılında gerçekleştirilen ve bir subay eşinin hafif yaralandığı lav silahlı saldırı olayının faillerinden olan Ecevit Şanlı, ANAP, DYP ve MHP il başkanlıkları ile İstanbul DGM binasına yönelik saldırı hazırlığı yaparken yakalanmıştı.

ŞANLI İDAMLA YARGILANIYORDU

Terörist Ecevit Şanlı, İstanbul DGM'de TCK'nın 146/1. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı değiştirmek için silahlı eylem yapmak" suçundan idam cezası istemi ile yargılandı.

Şanlı, 2000 yılında F Tipi cezaevlerine karşı birçok cezaevinde başlatılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarına katıldı. Ölüm oruçları başladığında Ümraniye Cezaevi'ndeydi. 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından Kandıra F Tipi Cezaevi'ne kondu. Ölüm orucu eylemcilerinin ilk grubunda yer alan ve Wernicke Korsakoff hastalığı tanısı konan Şanlı, 2002 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilerek cezaevinden şartlı olarak tahliye edildi.

Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş!

Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş!

Canlı Bombayı Cumhurbaşkanı Affetmiş!

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500