Çankaya Üniversitesi - Galatasaray: 57 - 89

Salon: Adana Menderes Spor Salonu

Çankaya Üniversitesi - Galatasaray: 57 - 89

Salon: Adana Menderes Spor Salonu

Hakemler: İsmail Aydın, Özlem Özdinç

Çankaya Üniversitesi (57): Seda Erdoğan 4 (2 ribaund, 3 asist), Ebru Ünal, Filiz Yükrük 3 (1 ribaund, 2 asist), Matalya Belvin 9 (1 ribaund, 3 asist), Candide Öztürk (2 ribaund), Camille Henry 15 (11 ribaund, 3 asist), Ceyda İşbırakmaz 8 (3 ribaund), Nihan Anaz, Belgin Onbaşı 9, Ebru Peker, Andrea Gardner 9 (3 ribaund, 1 asist).

Galatasaray (89): Saynur Tozlu, Vickie Johnson 12 (7 ribaund, 7 asist), Beril Binoğul (2 ribaund), Denise Anderson 9 (9 ribaund), Pelin Küçük, Işıl Alben 9 (5 ribaund, 10 asist), Yasemen Saylar 4 (6 ribaund, 2 asist), Petra Ujhelyi 11 (6 ribaund, 1 asist), Sariye Gökçe 2 (2 ribaund, 2 asist), Sophie Young 21 (3 ribaund, 2 asist), Didem Sarıca 8 (4 ribaund), Esra Şencebe 13 (1 ribaund, 3 asist).

1. Periyot: 20-22

2. Periyot: 13-24

3. Periyot: 13-30

4. Periyot: 11-13

Adana'nın ev sahipliği yaptığı Opel Türkiye Kupası'nda günün ikinci çeyrek final mücadelesinde Galatasaray ile Çankaya Üniversitesi karşı karşıya geldi. Rakibi karşısında üstün bir oyun ortaya koyan Galatasaray, mücadeleden 57-89'luk skorla galip ayrılarak Ceyhan Belediye'nin ardından yarı finale yükselen ikinci takım oldu.

Menderes Spor Salonu'nda oynanan maça Çankaya Üniversitesi; Seda Erdoğan, Filiz Yükrük, Denise Belvin, Randee Henry ve Andrea Gardner beşi ile başlarken, Galatasaray sahada; Vickie Johnson, Işıl Alben, Petra Ujhelyi, Sophia Young ve Esra Şencebe beşi ile yer aldı.

İlk dakikası 5-3, ikinci dakikası ise 7-4 Çankaya Üniversitesi'nin üstünlüğü ile geçilen karşılaşmanın ilk bölümünde Galatasaray pota altında daha etkili olurken, Ceyhan Belediye orta ve uzun mesafeden kaydettiği isabetli şutlar ile skor üstünlüğünü elinde tutmayı bildi.

4. dakikası 10-6 Çankaya Üniversitesi lehine geçilen maçın 6. dakikasında Rande Henry ile bulduğu 3 sayılık basket ile skor 17-8'e taşındı. Henry'nin sayıları ile farkı korumaya çalışan Çankaya Üniversitesi karşısında bir süre skor üretmekte zorluk çeken Galatasaray, savunmasını sertleştirdiği ve set hücumları ile sonuca gittiği sonraki bölümde Esra Şencebe, Petra Ujhelyi ve Vickie Johnson'ın üst üste gelen sayıları ile 10-0'lık bir seri yakaladı ve çeyreğin bitimine 1 dakika kala 19-20 öne geçmeyi başardı. Sophia Young'ın basketi ile seriyi 12-0'a taşıyan ve 19-22'lik üstünlüğü yakalayan Galatasaray'a, uzun bir sessizliğin ardından Andrea Gardner'ın serbest atış sayısı ile cevap veren Çankaya Üniversitesi ise rakibi karşısında bir ara 9 sayı farka ulaştığı ilk 10 dakikayı 20-22 geride tamamladı.

İkinci çeyreğe her iki takım da karşılıklı top kayıpları ile başlarken, ilk sayılar Randee Henry'nin basket faulden bulduğu 3 sayı ile Çankaya Üniversitesi'nden geldi: 23-22. Üst üste hücumlardan boş dönmesine karşın hücum ribaundlarında etkin bir görüntü veren Galatasaray, Sophia Young ve Petra Ujhelyi ile sayılar bulurken, Çankaya Üniversitesi Belgin Onbaşı'nın 3 sayılık basketi ile skorda dengeyi korumayı başardı: 26-26. Alan savunmasına karşı hücum etmekte zorlanan Çankaya Üniversitesi karşısında Petra Ujhelyi ve Vickie Johnson ile sayılar bulan Galatasaray, 14. dakikayı 28-32 önde geçti. Işıl Alben'in serbest atış sayılarının ardından Sophia Young ve Chantelle Anderson'un basketi ile 28-37'lik skor ile maçtaki en farklı üstünlüğünü yakalayan Galatasaray boyalı alanı domine ettiği bu bölümde farkı daha da açarak 17. dakikayı 12 sayılık üstünlükle 30-42 önde tamamladı. Devrenin geri kalan süresinde de etkili oyununu sürdüren Galatasaray, ilk devreyi 13 sayı farkla 33-46 önde tamamlayan taraf oldu.

İkinci devreye Işıl Alben'in sayısı ile başlayan Galatasaray'a, Çankaya Üniversitesi de Andrea Gardner ile cevap verdi. Her iki takım da zaman zaman skor üretmekte zorlanırken, Sophie Young ve Esra Şencebe ile etkili olan Galatasaray skoru 37-54'e taşıyarak farkı 17 sayıya kadar çıkardı. Sophie Young ve Petra Ujhelyi ile skor üreterek etkili olmaya devam eden Galatasaray periyodun son 6 dakikasına da 37-58 önde giren taraf oldu. Başarılı savunması ile Çankaya Üniversitesi'ne 5 dakika boyunca sadece 4 sayı şansı veren Galatasaray, arka arkaya bulduğu sayılarla skoru 37-61'e taşıyarak farkı açmaya devam etti. Sophia Young ve Vickie Johnson ile farkı açmaya devam eden rakibine, zaman zaman Belgin Onbaşı ile cevap vermeye çalışan Çankaya Üniversitesi, sarı kırmızılı ekibin skorer oyuncularını durdurmakta güçlük çekince farkın da 30 sayıya kadar çıkmasına engel olamadı. Skor avantajına rağmen oyun disiplininden kopmayan Galatasaray, maçın son 10 dakikasına da 30 sayı farkla 46-76 önde giren taraf oldu.

Maçın final periyoduna Denise Anderson'un serbest atış sayıları ile başlayan Galatasaray, Belgin Onbaşı'nın bulduğu sayılara engel olamadı. Esra Şencebe ile maçın son 8. dakikası içinde skoru 49-80'e taşıyan Galatasaray, skor avantajının verdiği rahatlıkla oyunu yavaşlattı. bu dakikadan sonra her iki takım da yaklaşık 3 dakika boyunca skor üretemediler ve maçta son 5 dakikaya da 49-80 Galatasaray üstünlüğünde girildi. Skordaki uzun süren suskunluğuna Randee Henry'nin serbest atışları ile son veren Çankaya Üniversitesi, Randee Henry ve Ceyda İşbırakmaz ile üst üste sayılar bularak skoru 55-80'e getirdi. Didem Sarıca'nın 3 sayılık basketi ile rakibine cevap veren Galatasaray, Sariye Gökçe ve Yasemen Saylar ile son dakikaya girilirken farkı yeniden 30 sayıya çıkardı (55-85). Son dakika içinde her iki takım da karşılıklı sayılar bulurken, mücadeleden 57-89 galip ayrılan Galatasaray, Bayanlar Opel Türkiye Kupası'nda yarı finale yükselen ikinci takım oldu.

Maçın ardından basın mensupları tarafından yapılan oylamada Galatasaraylı oyunu Işıl Alben, "Opel Maçın Yıldızı" seçildi. Alben, ödülünü TBF A Milli Takım Menajeri Canan Nilgün Erdoğan'ın elinden aldı.

Kaynak: CHA