Çankaya Köşkü'nde "Yoğun Görüşme Trafiği"

Çankaya Köşkü'nde "Yoğun Görüşme Trafiği"

Cumhurbaşkanı Gül, artan siyasi gerginlik ve kutuplaşmayı düşürmek için bugün Çankaya Köşkü'nde yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, 'duruma hâkim olduğu' mesajını vermiş oldu.

Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, artan siyasi gerginlik ve kutuplaşmayı düşürmek için bugün Çankaya Köşkü'nde yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, muhalefet liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerle "duruma hâkim olduğu" mesajını vermiş oldu.

Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdiği görüşmelerde en büyük jesti "öğle yemeğine davet etmesi" ve "ayırdığı zamanla" ana muhalefet partisi lideri Deniz Baykal'a yapmış oldu. Gül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal ile öğle yemeğinde mantı yedi ve görüşme tam 1 saat 40 dakika sürdü. Muhalefet liderlerine ilk davet de CHP Genel Başkanı Baykal'a gitmişti. Çankaya Köşkü'nden dün yapılan açıklamada ilk grup davetin 14 Mart Cuma günü CHP lideri Baykal'a yapıldığı bildirilmişti.

Çankaya Köşkü'nde bugün ikinci görüşme Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile gerçekleşti. MHP liderine ayrılan zaman ise 1 saat oldu.

Bugün son görüşme ise Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile gerçekleşti. Partisini TBMM'de tek başına temsil eden Muhsin Yazıcıoğlu'na ayrılan zaman ise 45 dakika idi.

Cumhurbaşkanı'nın muhalefet liderleri ile görüşmesi basının da ilgi odağı oldu. Birçok televizyon kanalı liderlerin Çankaya Köşkü'ne girişini canlı olarak yayınladı. Muhalefet liderlerinin çıkıştaki basın toplantılarını canlı yayın ile izleyicilerine aktarmak isteyen habercilerin bekledikleri ise ancak son görüşme sonrası ile gerçekleşti. Görüşmeler sonrası sadece BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nde bekleyen habercilere açıklama yaptı.

Deniz Baykal ve Muhsin Yazıcıoğlu yaptıkları açıklamalarda, içerideki siyasi hareketlerle ilgili ve gündemle ilgili konuşmadıklarını sınır ötesi operasyon ve yansımalarının gündeme geldiğini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Gül, yarın saat 10.30'da DSP lideri Zeki Sezer'i ve 11.30'da ÖDP lideri Ufuk Uras'ı da Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Cumhurbaşkanı Gül, DTP ile geçtiğimiz günlerde görüştüğü için görüşmeye davet etmedi.

Kaynak: CHA