Çankaya Belediyesi Mezunlara da Öğrenci Bursu Vermiş
Haberler » Güncel » Haber

Çankaya Belediyesi Mezunlara da Öğrenci Bursu Vermiş

Rüşvet İtiraflarıyla Tartışmaların Odağına Oturan CHP'li Çankaya Belediyesi Hakkında Şimdi de 'Burs' İddiası Gündeme Geldi. Belediye Tarafından İlköğretim ve Lise Öğrencilerine Verilen Burslardan Mezunların da Yararlandırıldığı İddia Edildi. Burs Verilen 287 Mezundan Bir Bölümünün Belediye Çalışanı Olduğu İleri Sürüldü.

Çankaya Belediyesi Mezunlara da Öğrenci Bursu Vermiş

Rüşvet itiraflarıyla tartışmaların odağına oturan CHP'li Çankaya Belediyesi hakkında şimdi de 'burs' iddiası gündeme geldi. Belediye tarafından ilköğretim ve lise öğrencilerine verilen burslardan mezunların da yararlandırıldığı iddia edildi. Burs verilen 287 mezundan bir bölümünün belediye çalışanı olduğu ileri sürüldü.

Çankaya Belediye Meclisi 6 Haziran 2007 tarihinde burs değerlendirme komisyonu oluşturdu. Belediye Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başvuruları değerlendirdi. Komisyonun 17.10.2007 tarihli toplantısında yapılan değerlendirmeye göre burs için 923 başvuru yapıldı. Bunlardan, 687 öğrencinin başvurusu uygun bulunulurken 215 öğrencinin başvurusu geçersiz sayıldı. 21 evrak ise eksiklikler gerekçe gösterilerek işleme konulmadı.

Komisyon, yaptığı değerlendirmede eğitim yardımı yapılacakları belirledi. Bu durum, tutanaklara şöyle geçti: "Yapılan değerlendirme sonucunda 57 öğrenci 7. sınıf, 115 öğrenci 8. sınıf, 50 öğrenci 9. sınıf, 55 öğrenci 10. sınıf, 132 öğrenci 11. sınıf, 287 mezun olmak üzere toplam 687 öğrenciye eğitim yardımı yapılmasının uygun olacağına karar verilmiştir."

2007-2008 öğretim yılında bu kişilere 8 ay boyunca aylık 111 bin 600 YTL verildi. Ödemeler, elden yapıldı. Ancak, eğitim yardımı yapılanlar arasında gösterilen '287 mezun' kafaları karıştırdı. Bunlara, her ay 200 YTL'den toplam 57 bin YTL ödendi. Belediyece burs verilenler arasında üniversite öğrencilerinin geçmediğine dikkat çekilirken, 'mezun olan' ifadesiyle açıklanan kişilerin, belediyenin değişik birimlerinde personel olarak görev yaptığı ileri sürüldü. Bunlar arasında belediyenin Toplumsal Dayanışma Merkezi'nde (TODAM) çalışanların da olduğu iddia ediliyor. Diğer öğrenciler için burs kriterleri belirtilirken, mezun statüsünde burs alan kişiler için herhangi bir kıstasa rastlanmaması da dikkat çekti. (CİHAN)