Canik Viyadük Projesi'nin 8 Kilometre 240 Metre Olduğu Ortaya Çıktı

Canik Viyadük Projesi'nin 8 Kilometre 240 Metre Olduğu Ortaya Çıktı

Trafik sorununu çözmek amacıyla çevre yoluna viyadük inşa etmek için 3 yıldır uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Canik'teki viyadük projesinin kamuoyu ile paylaşılandan daha uzun olduğu ortaya çıktı.

Canik Viyadük Projesi'nin 8 Kilometre 240 Metre Olduğu Ortaya Çıktı

Trafik sorununu çözmek amacıyla çevre yoluna viyadük inşa etmek için 3 yıldır uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Canik'teki viyadük projesinin kamuoyu ile paylaşılandan daha uzun olduğu ortaya çıktı. Projenin ihale aşamasını takip eden Canik Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı'ndan ihale krokisini talep etti. Gelen krokide, 2 kilometre 100 metre olduğu sanılan projenin gerçekte toplam uzunluğunun 8 kilometre 240 metre olduğu anlaşıldı. Gerçek proje, Canik Viyadüğü, Tekkeköy Viyadüğü ve Havaalanı kavşağındaki viyadüğü de kapsıyor.

Kent kamuoyunu uzun süredir meşgul eden Canik Viyadüğü Projesi tartışmaları, iki viyadüğün daha yapılacağını ortaya çıkardı. Projenin Ulaştırma Bakanlığı'ndaki ihale krokilerinde 3 ayrı viyadük görülüyor. Toplam uzunluğu 8 kilometre 240 metre olan viyadükler, Canik ve Tekkeköy'de şok etkisi yaptı. 500 milyona mal olacak viyadük, çevre yolu kenarındaki arsa parsel fiyatlarını düşürdüğü gibi güzergah boyunca çok sayıda sektöre de büyük darbe vuruyor. Trafik sorunun çözmek yerine sıkıntıyı daha da artıracak olan viyadük için süreç daralırken, aynı paraya doğu çevre yolunun bitirilmesinin daha akılcı olacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

Projenin duyulmasından sonra harekete geçen Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşüp konunun detaylarını öğrendikten sonra konuyla ilgili Ankara İdari Mahkemesi'nde dava açacağını söyledi. Projenin yanlışlığını ortaya koyacaklarını ifade eden Başkan Tekin, "Üniversitelerden bilirkişi çağırarak fizibilite raporları hazırlattıracağız. O raporları mahkeme evraklarına ekleyip projenin durdurulmasını isteyeceğiz. Yolun bir an önce ıslah edilip özellikle de doğu çevre yoluna bir an önce başlanmasını talep edeceğiz. Ortaya çıkan bu proje, ilçemizin yüzde 50 geri gidişi demek olur. Varsa böyle bir şeye asla müsaade etmeyiz."dedi.

Canik, Tekkeköy ve Havaalanı viyadüklerinin sanayiye büyük zarar vereceğinin altını çizen Başkan Hayati Tekin, "Çünkü sanayi üretimlerinin birçoğunun showroomu ana cadde üzerinde. Herkes havadan giderse orada ticaret bitecek. Dolayısıyla da sanayi de bitecek. Kutlukent, kuş geçmez kervan geçmez bir duruma dönecek. Tekkeköy ileri gideceğine geri kalacak. Doğu çevre yolu Tekkeköy'ü bir Tekkeköy daha yapacakken çift katlı yol mevcut Tekkeköy'ü yarıya düşürecek. Kısacası bu memlekete yazık olacak."açıklamasında bulundu.

Şu an bakanlıktaki ihale krokisiyle ilgili net bir bilgileri olmadığını, ancak hemen araştıracaklarını bildiren Başkan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böyle bir sürpriz varsa buna şiddetle karşı çıkarız. Toplam maliyeti 500 milyon. Bu para ile doğu çevre yolu bitirilebiliyor. İlçemizde büyük sanayi parsellerinin açılmasına yol açacağı gibi geleceğine ışık tutacak. Aynı zamanda ulaşımı da rahatlatacak. Buna 500 milyon harcamak varken, bir zorlama ve akıl dışılık ile para harcamak israftır. Milli servete yazıktır. "