Canik'ten Kardeşlik Köprüsü

Canik'ten Kardeşlik Köprüsü

Kurduğu Dış İlişkiler Birimi ile uluslararası projelere imza atan Canik Belediyesi, Azerbaycan’da yaşayan Çeçen mülteciler için TİKA ile ortaklaşa meslek edindirme kursu düzenliyor.

Canik'ten Kardeşlik Köprüsü

Kurduğu Dış İlişkiler Birimi ile uluslararası projelere imza atan Canik Belediyesi, Azerbaycan'da yaşayan Çeçen mülteciler için TİKA ile ortaklaşa meslek edindirme kursu düzenliyor.

Dış İlişkiler Birimi'nin koordinesinde daha önce Bangladeş, Çad ve Somali'de su kuyuları açan, Suriye'ye iki kez yardım gönderen Canik Belediyesi, şimdi de Canik ile Azerbaycan arasında kardeşlik köprüsü kuruyor. Canik Belediyesi, 1994 yılında savaşın başlamasıyla birlikte Azerbaycan'a göç eden Çeçen mülteciler için TİKA ile birlikte meslek edindirme kursu düzenliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Azerbaycan ziyareti sırasında çalışmaları başlayan proje kapsamında kurs binası tamamlanırken, Çeçen mülteciler kendilerini meslek sahibi yapacak kurs görmeye başlıyor.

EVRENSEL BELEDİYECİLİK

Amaçlarının, şehirlerin yarıştığı yüzyılda Samsun'u bir dünya şehri yapmak olduğunu ifade eden Genç, "Daha önce Bangladeş ve Suriye'deki Müslüman kardeşlerimiz için çalışmalar yaptık. Şimdi ise evrensel belediyecilik yaparak Azerbaycan'da örnek bir çalışmaya imza atıyoruz. Geliştirdiğimiz proje sayesinde Azerbaycan'da gelişen sanayiye nitelikli işçi kazandırılarak, bireylerin kendi zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları ve bulundukları ülkede kendi kültürlerini yaşamaları, değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmaları sağlanmış olacaktır" dedi.

TECRÜBEMİZİ DÜNYAYLA PAYLAŞIYORUZ

Başkan Genç, "Canik Belediyesi olarak şehrimizde hayata geçirdiğimiz projelerden biri de meslek edindirme kurslarıdır. Katma değer sağladığına inandığımız bu tecrübeyi Türkiye'nin dünyaya yansıyan yüzü olan TİKA ile yurt dışına taşıyarak, Çeçen kardeşlerimiz için dünyayla paylaşıyoruz. Barışın, huzurun ve refahın çok yönlü bir kalkınma ile mümkün olacağına inanıyoruz. Projenin hayata geçmesiyle beraber mülteci Çeçen aileler sosyal ve ekonomik yönde daha güvende olacaklar ve yaşam standartlarını yükselterek, hayatlarında uzun vadeli programlar yapabileceklerdir" diye konuştu.

BAŞKAN GENÇ AZERBAYCAN'A GİTMİŞTİ

Haziran ayında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gerçekleştirdikleri ziyarette projeye start verdiklerini belirten Genç, "Projeyi başlatmak üzere gittiğimiz Bakü'de Çeçen mültecilerle ve Ahıska Türkleriyle biraraya geldik. Ayrıca Canik Belediyesi olarak kurduğumuz Tiyatro Okulu da, Azeri çocuklara Hacivat-Karagöz oyununu sahneledi. Ayrıca orada Türk ve Azeri yatırımcılarla da buluştuk. Son derece faydalı bir ziyaret olmuştu. Şimdi o ziyaretin meyvelerini alıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dış İlişkiler Birimimiz vasıtasıyla dünyaya örnek olacak çok daha güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu. - SAMSUN

Kaynak: İHA