Canaydın: "Aldığım Fair-play Ödülünden Sıkıntı Çektim"

Canaydın: "Aldığım Fair-play Ödülünden Sıkıntı Çektim"

Galatasaray Kulübü ve Birinci Lig Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Özhan Canaydın, Başkanlık Yaşamı Boyunca En Çok Sıkıntı Çektiği Konunun, Aldığı Fair-play Ödülü Olduğunu Bildirdi.

Canaydın:

Galatasaray Kulübü ve Birinci Lig Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Özhan Canaydın, başkanlık yaşamı boyunca en çok sıkıntı çektiği konunun, aldığı fair-play ödülü olduğunu bildirdi.

Özhan Canaydın, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda, oturum başkanlığını yerel Mersin Gazetesi sahibi Selahiddin Akkuş'un yaptığı ''Sporda Şiddet ve Spor Adamlarına Yansımaları'' konulu panelde, 17 kulübü temsilen katıldığını vurgulayan Canaydın, başkanlık yaşamı boyunca en çok sıkıntı çektiği konulardan birisinin, aldığı fair-play ödülü olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bir spor kulübü başkanı ve sporcu dünyanın hiçbir yerinde aldığı fair-play ödülü nedeniyle sıkıntı çekmez. İşte spordaki şiddet, bu noktada başlıyor. Ben, ezeli rakibimiz Fenerbahçe ile yapılan ve 6-0 yenildiğimiz maçta, başkan Aziz Yıldırım'ın elini sıktığım için aldığım ödülün ardından sıkıntı çektim. Günlerce (niye böyle yaptı) tartışmalarını izledik. Ne yazık ki basın bu örnek olacak hareketi dejenere etti ve 'bu ödülü keşke almasaydım' der hale geldim. Taraftar da bana cephe aldı. Şu an internette beni (niye elini sıktın) diye tenkit eden 163 bin e-posta var.''

Maç içinde birbirlerine sert hareket yapan sporcuların maç sonunda birbirleriyle tokalaştığını, antrenörlerin de aynı biçimde davranış sergilediğini anlatan Canaydın, sözlerini, ''Ama biz kulüp başkanları el sıkıştığımız zaman eleştiriliyoruz. Eğer yönetici olarak bizler huzuru sağlayamazsak, bunu tabana nasıl yayacağız? Bunları biz yapmazsak, tabandaki gençlerimize bunu nasıl anlatacağız?'' diye sürdürdü.

Taraftarların çakmak atarak, bulamazlarsa, ayakkabılarını atarak hırslarını almaya çalıştığını dile getiren Canaydın, ''Çözemediğimiz bir sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda güvenlik güçlerinin bize destek vermesi gerekir. 'Spor polisi' ekipleri oluşturmalıdır. Yalnızca özel güvenlik görevlileriyle bu işin altından kalkamayız. Ancak maliyeti çok olsa da, özel güvenlik görevlilerine polis kadar önem vereceğiz'' dedi.

Kulüplerin bütçe ayırarak taraftarları organize etmesi gerektiğini söyleyen Canaydın, ''Sporda sevgi, kardeşlik ve barışın olduğu yepyeni bir felsefeyi Anadolu'nun heryerine yayacağız. Zaten bu felsefeyi oturtmadan spor yöneticiliğini bırakırsam, öbür dünyaya gözlerim açık gider'' dedi.