Çanakkale Zaferi'nin 92. Yıldönümü Etkinlikleri

Çanakkale Zaferi'nin 92. Yıldönümü Etkinlikleri

Kkale Zaferi'nin 92. Yıldönümü Etkinlikleri

Çanakkale Zaferi'nin 92. Yıldönümü Etkinlikleri

KKALE ZAFERİ'NİN 92. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

- KIRŞEHİR LİSESİ'NİN DÜZENLEDİĞİ SERGİYE İLGİ BÜYÜK OLDU

- VALİ BİLGİN, SERGİ AÇILIŞINA KATILAN DAVETLİLERE CEP TELEFONUNDA KAYITLI OLAN TÜRKÜYÜ DİNLETTİ

(FOTOĞRAFLI)

ALPARSLAN DEMİRBAŞ

KIRŞEHİR (İHA)- Çanakkale Zaferi'nin 92. Yıldönümü ve Şehitler Günü nedeniyle Kırşehir'de bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinlikler çerçevesinde Kırşehir Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından Yer altı Çarşısı üzerine resim sergisi açılırken, sergiye Vali M. Lütfullah Bilgin, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Hacı Turan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Emrullah Çuhadar, Belediye Başkanı Halim Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Erol, Ağır Ceza Reisi İsmail Ademoğlu, Milli Eğitim Müdürü Mesut Ayrıksa ve çok sayıda siyasi parti temsilcisi ile daire müdürleri katıldı. Serginin açılışında konuşan Vali Bilgin, Türk milletinin var olduğu ilk günden beri bağımsız yaşadığını ve tarihin her döneminde kutsal saydığı değerler uğruna binlerce şehit verdiğini belirterek, "Türk milletini yok etmek için harekete geçen dönemin en güçlü devletlerine karşı kazanılan Çanakkale Zaferi'nin 92. yıldönümünü kutlarken, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha minnet ve şükranla anıyoruz. Çanakkale Zaferi, bağımsızlık uğruna canını seve seve feda etmeyi milli bir görev olarak gören aziz şehitlerimizin azminin ve cesaretinin destanıdır" diye konuştu.

Bilgin bağımsızlık için Çanakkale, Sakarya, İnönü ve Kıbrıs'ta binlerce evladını şehit veren milletimizin, bugün ülkemizin birliğini bozmaya çalışan hainlere karşı yürüttüğü mücadelede şehitler vermeye devam ettiğini belirterek, "Bağımsızlığımızın, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen abideleri olan şehitlerimiz daima gönüllerde yaşayacak, onların kahramanlıkları asla unutulmayacaktır. Şehitlerimiz devlet ve milletimiz adına üstlendikleri görevlerinde engin sorumluluk anlayışıyla canlarını feda etmekten kaçınmamışlar, kutsal dinimizce de en yüce makam olan şahadet mertebesine ulaşmışlardır. Şehitlerimizin bu özverileri, Türk milletini tarihin her döneminde büyük ve güçlü kılmıştır. Millet olarak onların aziz hatıralarını sonsuza kadar yüreğimizde taşımak en başta gelen milli görevimizdir" dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen sergi açılışında, Bilgin ve protokol heyetini ellerinde tahta tüfeklerle asker kostümlü öğrenciler karşıladı. Sergi açılışı sonrasında Vali Bilgin'in cep telefonunda bulunan bir türküyü mikrofon ve hoparlör eşliğinde davetlilere dinletmesi, sergiyi gezmeye gelenlere duygusal anlar yaşattı. Kırşehir Lisesi Müdürü Mustafa Karadeniz, açılış sırasında sergilenen resimlerle ilgili davetlilere bilgi verdi.

(AD-KÖ-GS-ÖK-Y)