Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü Yılı

Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü Yılı

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde 24-25 Nisan’da düzenlenen törenlere yoğunluk nedeniyle katılamayan Avustralya ve Yeni Zelandalılar için ikinci kez anma töreni düzenlendi.

06.08.2015 20:18 | Son Güncelleme: 06.08.2015 20:18
Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü Yılı

Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıl dönümünde 24-25 Nisan'da düzenlenen törenlere yoğunluk nedeniyle katılamayan Avustralya ve Yeni Zelandalılar için ikinci kez anma töreni düzenlendi. Törenler beklenen ilgiyi görmedi.

2 gün sürecek anma törenlerin ikincisi Avustralyalıların Lone Pine Anıtı'nda düzenlendi. Törene Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove, Avustralya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Angus J. Campell, Avustralya Çanakkale Konsolosu Nicolas Sergi, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Avustralyalı rütbeleri askerler, üst düzey yetkililer, Türk Gazilerinden oluşan 500 kişilik protokol katıldı.

Geçtiğimiz 25 Nisan Anzak çıkarmasının 100'üncü yıl dönümü nedeniyle Anzak Koyunda ve Avustralyalıların Lone Pine Anıtında düzenlenen törenlere katılım için yoğun başvuru olmuş ancak 10 bin 500 Anzak torununun katılımına izin verilmişti. O törenlere katılamayanlar için Avustralya hükümetinin bugün Lone Pine Anıtı'nda düzenlediği 2'inci anma töreninde beklenen yoğunluk yaşanmadı.

Lone Pine Anıtı'nda başlayan Kanlı Sırt ayini Avustralya Federasyonu Muhafız Birliği üyelerinin yerini alması ile başladı. Karşılama konuşmaları yapıldı. İlahiler okundu. Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove yaptığı konuşmada, "Avustralyalılar türümüzün tüm zayıflıkları ve zaaflarıyla sıradan insanlardır. Yine de bu anma sürecinde, I. Dünya Savaşı'ndan 100 yıl sonra, sadece bizim ülkemiz Avustralya'yı değil, tüm dünyayı, hala anlamaya çalıştığımız çarpıcı bir biçimde etkileyen, kayda değer bir dönemi hatırlamak için bir araya geliyoruz. Biliyoruz ki bu dönem atalarımızın en sıradışı emeklerini vermeleri gerektiği dönemdi. Çoğu da burada, Türk toprağında yatıyor. Burada, Yalnız Çam'da, Türklerin "Kanlı Sırt" dediği bu küçük yerde, gerçekleşen büyük muharebeden 100 yıl sonra, burada ve savaş sürecindeki diğer muharebelerde, iki taraftan da dövüşüp canını vermiş olanları onurlandıran duygular edinebiliriz. Anzakların yattığı Kanlı Sırt'a ve dünyadaki saymakla bitmez diğer yerlere bakın. Bizim aradığımız şey onların içindeydi. ve bizim içimizde, hala ve her zaman. Böylece onlara rahmet diliyoruz "Johnny'ler ve Mehmetler birlikte, huzur içinde yatın" dedi.

Konuşmanın ardından Avustralya ordusu için dualar yapıldı. Avustralya, Türkiye ve Yeni Zelanda ile savaşa katılan diğer ülkeler adına anıta çelenkler sunuldu. Bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Türkiye ve Avustralya milli marşlar eşliğinde bayraklar göndere çekilmesi ile tören sona erdi. Törenler 8 Ağustos Cumartesi günü Conkbayırı'ndaki Yeni Zelanda anıtında gerçekleşecek tören ile son bulacak. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title