Çanakkale'nin 'Kutsal Emanetleri' Ankara Yolunda

Çanakkale'nin 'Kutsal Emanetleri' Ankara Yolunda

Çanakkele Deniz Zaferi'nin 92'nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında 10'ncusu düzenlenen 'Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü' iki bin öğrencinin katılımıyla başladı.

Çanakkale'nin 'Kutsal Emanetleri' Ankara Yolunda

Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)

ÇANAKKALE Deniz Zaferi'nin 92'nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında 10'ncusu düzenlenen 'Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü' iki bin öğrencinin katılımıyla başladı. Vali Orhan Kırlı, Gelibolu Yarımadası'ndan alınan deniz suyu, toprak ile Türk Bayrağı'ndan oluşan 'kutsal emanetleri', Ankara'ya götürecek olan atletlere teslim etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda, bugün saat 10.00'da başlayan '10'ncu Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü'ne Vali Orhan Kırlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, öğrenciler ve askerler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından bir konuşma yapan Vali Orhan Kırlı gençlere seslenerek, ''Sizler, Çanakkale Savaşları'nın cereyan ettiği bu topraklarda doğup, yansımasını alan gençlersiniz. Çanakkale'den götüreceğiniz kutsal emanetlerin, sayın Cumhurbaşkanı'na ulaştırılmasının anlamını ve önemini bildiğinizden eminim. Size teslim edilen bu kutsal emanetler, Çanakkale Savaşları ile anlam ve yücelik kazanmış olan toprak, deniz suyu ve bayraktan oluşmaktadır. Yolunuz açık olsun'' dedi.

Vali Orhan Kırlı, 'kutsal emanetleri', geçen yıl taşıyan atletler Merve Güven ile Mehmet Yıldız'dan teslim alarak, bu yıl başkente götürecek olan Büşra Mutay ve Saygın Öztürk'e teslim etti. Vali Kırlı daha sonra, havaya silahla ateş etmek yerine, kırmızı karanfil atarak Demircioğlu Caddesi'nden koşunun startını verdi. Kırlı ve beraberindekiler de koşuya katılan iki bine yakın öğrenciye bir süre eşlik etti.

Atlerler, Çanakkale'den yola çıkarılan kutsal emanetleri Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir güzergahını takip ederek 18 Mart günü Ankara'ya ulaştıracak ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e teslim edecek

Kaynak: DHA