Çanakkale ile Limni Arasında Deniz Otobüsü Seferleri İçin Protokol İmzalandı

Çanakkale ile Limni Arasında Deniz Otobüsü Seferleri İçin Protokol İmzalandı

Çanakkale ile Yunanistan'ın Limni Adası Arasında Yapılacak Deniz Otobüsü Seferlerinin Başlatılmasını Öngören Protokol Törenle İmzalandı. İl Özel İdare Salonunda Düzenlenen Törende İmzaları, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ve Midilli Valisi Pavlos Vogiatsız Attı.

Çanakkale ile Limni Arasında Deniz Otobüsü Seferleri İçin Protokol İmzalandı

Çanakkale ile Yunanistan'ın Limni adası arasında yapılacak deniz otobüsü seferlerinin başlatılmasını öngören protokol törenle imzalandı. İl Özel İdare salonunda düzenlenen törende imzaları, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ve Midilli Valisi Pavlos Vogiatsız attı.

Burada konuşan Vali Atalık, Yunan adalarıyla Türkiye arasındaki ulaşımda önemli yol alındığı halde Çanakkale'nin geri planda kaldığını, bu sebeple kendileriyle temas kurduklarını ve görüşmeler sonunda büyük bir ilgi gördüklerini söyledi. Protokolle ulaşımın sağlanması konusunda sona gelindiğini kaydeden Atalık, ''İki halkın ticari ve kültürel işbirliğiyle turizmin gelişmesi açısından Limni, Midilli ve Çanakkale için çok önemli bir alt yapıyı sağlamış oluyoruz. Örneğin bundan sonra geliş gidişler arttıkça, ortak Avrupa Birliği projeleri üretmek için alt yapılar oluşabilir. Sadece iki ilin halkı değil, buradaki trafik arttıkça üçüncü ülkelerin ya da anakaraların insanlarının, bu bölgeye daha çok geleceğini ümit ediyorum. Midilli Valimiz'le iyi niyet protokolü hazırladık. Kendi açımızdan yasal engelleri kaldırmaya çalıştık. Midilli tarafından da aynı şeyleri duyuyoruz. İnşallah çok kısa sürede seferleri başlatacağız.'' dedi.

Vali Vogiatsız da Çanakkale'de, iki ülke vatandaşları olarak tarihi bir gün yaşandığını belirtti. Yunan ve Türk halklarının dost olması için bugüne kadar çalışan birisi olduğunu vurgulayan Vogiatsız ''Karşınızda, yaklaşık 20 yıllık siyasi hayatını her iki halkın birlikte olması, kaynaşması için harcamış bir insan görüyorsunuz. Yıllar boyunca bu ilişkilerin gelişmesi için mücadele ettim. Yunanistan'da, Türkiye'deki bir yerleşim birimiyle ilk resmi kardeşliği kuran belediye başkanı oldum. Türk ve Yunan halklarının, hiçbir aracı kullanmadan, karşılıklı konuşması gerektiğine inanıyorum. Komşunla iletişim kuramamak, bunun için aracı kullanmak bana çok zor geliyor. Bunu artık aşmalıyız.'' şeklinde konuştu. Limni'nin Türk kıyılarına yakın olup da Türkiye ile gemi bağlantısı bulunmayan nadir adalardan birisi olduğuna dikkat çeken Vogiatsız, Çanakkale ile gemi ulaşımının çok önemli olduğuna inandığını ve ağustos ayında pek çok Yunan vatandaşının Gökçeada'ya gelmek istediğini söyledi. Bu ulaşımda hedeflerinin Gökçeada'yı da işin içine katmak olduğunu sözlerine ekleyen Vogiatsız, Limni'nin Plaka beldesinden Gökçeada'yı çok rahat gördüklerini, kısa bir mesafe olmasına rağmen gemiyle oraya ulaşamamanın bugüne kadar kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Kaynak: CHA