Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine Bağlı Yalova Köyü Yakınlarında Devam Eden Orman Yangını Sebebiyle Bölgede Bulunan ve Alevlerin Tehdit Ettiği Boğazkent Tatil Sitesi Boşaltıldı.

Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında devam eden orman yangını sebebiyle bölgede bulunan ve alevlerin tehdit ettiği Boğazkent tatil sitesi boşaltıldı.

Edinilen bilgiye göre, dün başlayan ve soğutma işlemleri devam ederken akşam saatlerinde yeniden başlayan Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü civarındaki orman yangını bütün müdahalelere rağmen halen söndürülemedi. Gündüz havadan biri amfibi olmak üzere 6 uçak ve 3 helikopterle başlatılan söndürme çalışmaları karadan da yaklaşık 50 arazözle devam etti. Havanın kararmasıyla birlikte uçak ve helikopterler çalışmalarına ara verince karadan orman ekipleri yoğun bir çalışma başlattı. Çanakkale dışında civar il ve ilçelerden de çok sayıda arazöz ve itfaiye aracının bölgeye geldiğini belirten yetkililer, çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı.

Bu arada yoğun duman ve alevlerin sahil kesimine kadar gelmesi üzerine 100 evin bulunduğu Boğazkent tatil sitesi de güvenlik açısından boşaltıldı. Kendi imkanlarıyla araçlarına binerek evlerinden ayrılan vatandaşlar, evlerinin yanmaması için yetkilerden yardım talep etti. Yoğun duman sebebiyle görüş mesafesinin sıfıra kadar düşmesi üzerine ise Eceabat-Gelibolu arasındaki karayolu saat 17.30'dan bu yana kapalı tutuluyor.

Öte yandan, alevlerin sahile kadar inmesi üzerine Akbaş mevkiinde konuşlandıran ve gemilere refakat eden "Söndüren 10" isimli römorkör de denizden söndürme çalışmasında bulunmak üzere bölgeye gönderildi. Denizden alacağı suyu sahil kesimine atacak olan römorkör yangının söndürülmesine katkı sağlayacak.

(AÖ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA