Çanakkale'de Şeker Hastalarına Ücretsiz Göz Taraması

Çanakkale'de Şeker Hastalarına Ücretsiz Göz Taraması

İstanbul Göz Hastanesi ve Çanakkale Diyabet Derneği'nin Çanakkale Belediyesi Katkılarıyla Organize Ettiği Şeker Hastalarına Yönelik Ücretsiz Göz Taraması Büyük İlgi Gördü.

Çanakkale'de Şeker Hastalarına Ücretsiz Göz Taraması

İstanbul Göz Hastanesi ve Çanakkale Diyabet Derneği'nin Çanakkale Belediyesi katkılarıyla organize ettiği şeker hastalarına yönelik ücretsiz göz taraması büyük ilgi gördü.

İstanbul Göz Hastanesi Genel Koordinatörü Dr. Zafer Türkmen, Çanakkale'de düzenlenen etkinliğin önemine değinerek, "Çanakkale Diyabet Derneği ile ortaklaşa yaptığımız bu çalışmada Çanakkale Belediyesi bizlere önemli ölçüde katkı sağladı. Cumhuriyet meydanında kurduğumuz mobil polikliniğimizle ilk gün 200'e yakın vatandaşımız göz taramasından geçirildi. Taramada vatandaşlarımızın göz tansiyonu, göz dibi kontrolü, kırma kusuru gibi birçok unsurlar tek tek gözden geçirildi. 12 kişilik ekibimizle yaptığımız göz taraması bir gün daha devam edecek. 2 günde yaklaşık 500'e yakın kişi göz taramasından geçirilecek. Yapılan taramada gözlerinde bir rahatsızlığı olanlara bu konuda bilgi verip ilgili yenlere yönlendirebiliyoruz" dedi.

Dr. Zafer Türkmen göz taramasının dışında pazar günü "Diyabetli Göz"

konulu bir seminer düzenleyeceklerini de belirterek, "Saat 13.00 ile 15.00 arasında belediye sosyal tesislerinde bu seminer düzenleyeceğiz. Seminerde Çanakkale Diyabet Derneği Başkanı Dr. Vedat Yıkılmaz şeker hastalığı hakkında genel bilgiler verecek. İstanbul Göz Hastanesi Retina Biriminden Op. Dr. Reyhan H. Babayev şeker hastalığının gözde meydana getirdiği etkileri, yine İstanbul Göz Hastanesi Retina Biriminden Doç. Dr.Zeki Büyükyıldız da şeker hastalığına bağlı göz bozukluklarının nasıl tedavi edildiğini anlatacak. Seminerde anlatımlar bittikten sonra tüm hekimler bir araya gelerek izleyicilerin sorularını cevaplayacak. Seminer sonunda ise izleyicilere ücretsiz göz taraması yapılacak" dedi.

(AÖ-MŞ)

26.05.2007 15:16 TSİ

Kaynak: İHA