Çanakkale - Çomü Gözlükten Kurtarıyor

Çanakkale - Çomü Gözlükten Kurtarıyor

Çanakkale - Çomü Gözlükten Kurtarıyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (çomü) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Halk Arasında Göz Çizdirme Olarak da Bilinen Excimer Lazer Ameliyatı Yapılmaya Başlandı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Eser, Takmaktan Rahatsız Olan veya Kendisine Yakışmadığını Düşünenlerin, 15-20 Saniye Süren Lazer Ameliyatıyla Gözlükten Kurtulabileceklerini Söyledi.

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, halk arasında göz çizdirme olarak da bilinen Excimer Lazer Ameliyatı yapılmaya başlandı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Eser, takmaktan rahatsız olan veya kendisine yakışmadığını düşünenlerin, 15-20 saniye süren lazer ameliyatıyla gözlükten kurtulabileceklerini söyledi.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne 1 milyon TL'ye yeni alınan lazer cihazı ile halk arasında göz çizdirme veya gözlük atma lazeri olarak da adlandırılan Excimer Lazer Ameliyatı yapılmaya başlandı. Bu konuda bir yıl Amerika'da eğitim alan Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Eser, hastane müdür yardımcısı Ferda Akkoç'u (39) başarılı bir ameliyat sonrası 25 yıldır taktığı gözlüklerden kurtardı. Sol gözü 4, sağ gözü ise 3 numara miyop olan ve uzağı göremediği için 25 yıldır gözlük kullanan Ferda Akkoç, birkaç saniye süren lazer ameliyatı sonrasında gözlüklerinden kurtulmanın mutluluğunu yaşadı. Excimer Lazer Ameliyatını yaparak Çanakkalelileri, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illere gitmekten kurtaran Göz Hastalıkları Alabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Eser, göz çizdirme veya gözlük atma lazeri olarak da bilinen Excimer Lazer Ameliyatının 20 yılı aşkın bir süredir uygulandığını söyledi. Çanakkale'de yeni başladıkları Excimer Lazerin, genel olarak uzak veya yakını görememe şeklinde adlandırılan miyopi, hipermetropi ve astigmatizma ile 45 yaş üzeri kişilerde ise yakını görememe olarak adlandırılan presbiyopide kullanıldığını ve lazer ameliyatının günümüzde ilgi odağı olduğunu söyledi. Ameliyat tekniği olarak en sık kullanılan iki yöntemin LASİK ve PRK olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Eser, ''Her iki yöntemde de hasta sırtüstü yatmakta, damla ile göz uyuşturulmakta ve varılan ileri teknolojinin yardımı ile saniyeler içerisinde lazer işlemi uygulanmaktadır. Ameliyat sırasında kesinlikle ağrı hissedilmemektedir. LASİK'te ameliyat sırasında ve sonrasında PRK'a göre daha fazla sorun yaşanabilmekle beraber, LASİK cerrahisinde ameliyat sonrası batma ve ışık hassasiyeti PRK'a göre daha azdır. PRK yönteminde özellikle ameliyat sonrası ilk gün olmak üzere ilk üç günde özellikle batma şikayeti olmakla beraber dokuya daha saygılı ve daha doğal iyileşme şekli ile LASİK'e üstün görünmektedir' dedi.

Excimer Lazer Ameliyatı ile gözlükten kurtulmak mümkün olduğu gibi bazı risklerin de bulunduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Eser, gözlük kullanmaktan bir sıkıntısı olmayanlara lazer cerrahisi geçirmemelerini önerdi.

Kontakt lens kullanımının ise tartışmalı bir konu olduğunu belirten Eser, hijyene ve her gece çıkarmaya dikkat edenlerin lazer olmayabileceğini, ancak, kontakt lens kullanımının göz enfeksiyonları için zemin hazırladığının ve çok ileri vakalarda gözün enfeksiyon nedeni ile kaybedilmesine varan kötü sonuçlar doğurabildiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Gözlük takmak istemiyorum, yakışmadığını düşünüyorum diyenler, kontakt lens kullanamıyorum, spor yapamıyorum, denize havuza giremiyorum, güneş gözlüğümü rahat rahat takamıyorum diyenler, iki gözü arasında 3 numaradan fazla fark olanlar ve 43-45 yaşlarından sonra başlayan yakını görememe şikayeti olanların lazer olabileceklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eser, gözlük kullanabilenler, ileri düzey göz tansiyonu hastaları, ağır kuru göz hastaları, 18 yaşından küçük olanlar veya gözlük dereceleri hala ilerleyenlere ise lazer cerrahisi önerilmediğinin altını çizdi.

Lazer cerrahisinin gözlük veya kontakt lensten kurtulma dışında artıları da bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Eser, ''Daha rahat ve daha sık güneş gözlüğünün kullanımı ile katarakt oluşumu bir miktar geciktirilebilmekte, yaşa bağlı makula dejenerasyonu diye adlandırılan halk arasında sarı nokta hastalığı denilen hastalığın oluşumu azaltılabilmekte, göz kapağının güneşin zararlı etkilerine bağlı oluşan kanserlerinin görülme sıklığı azaltılabilmektedir' diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title