Çanakkale Boğazı'nda Düşük Hızlı Gemiye Römorkör Refakati

Çanakkale Boğazı'nda Düşük Hızlı Gemiye Römorkör Refakati

Çanakkale Boğazı'ndan Geçen Çimento Yüklü Saint Kitts And Nevis Bayraklı Yük Gemisine, Hızının 3 Mile Düşmesi Üzerine Bir Römorkör Refakat Etti.

Çanakkale Boğazı'nda Düşük Hızlı Gemiye Römorkör Refakati

Çanakkale Boğazı'ndan geçen çimento yüklü Saint Kitts and Nevis bayraklı yük gemisine, hızının 3 mile düşmesi üzerine bir römorkör refakat etti.

Alınan bilgiye göre, Çanakkale'de Akçansa Çimento İskelesi'nden yüklediği 3 bin ton çimentoyu Rusya'ya götüren 2 bin 457 grostonluk "Ares 2" isimli Saint Kitts and Nevis bayraklı yük gemisi, Çanakkale Boğazı'na girdikten sonra şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızını kaybetmeye başladı. Boğaz içinde geminin hızının 4 milin altına düşmesi üzerine duruma el koyan Deniz Trafik İstasyonu, güvenlik açısından Kepez önlerinde geminin yanına "Söndüren 5" isimli römorkörü gönderdi. Gemi, römorkör eşliğinde yoluna devam etti.

Gemilerin boğaz içinde hızının en az 4 mil olmasının gerektiğini belirten yetkililer, bu hızın altında olan gemilerin güvenlik açısından ya römorkör tarafından çekildiğini ya da bir römorkörün kendilerine refakat ettiğini açıkladı.

(AÖ-OK-Y)