Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Merzifon'da

Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Merzifon'da

Çanakkale Savaşı'nda kullanılan şahsi araç gereçlerle savaş malzemelerinin sergilendiği Çanakkale 1915 Gezici TIR Müzesi Amasya'nın Merzifon ilçesine geldi.

Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Merzifon'da

Çanakkale Savaşı'nda kullanılan şahsi araç gereçlerle savaş malzemelerinin sergilendiği Çanakkale 1915 Gezici TIR Müzesi Amasya'nın Merzifon ilçesine geldi.

Cumhuriyet Meydanı'nda ziyarete açılan ve toplam 4 bin parça eserin sergilendiği müze vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Müzede, Çanakkale Şehitleri Gezici Müzesi'nde, Birinci Dünya Savaşı sırası 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasındaki savaşlara katılan askerlere ait eşyalar ve savaş malzemeleri sergileniyor.

Çanakkale'ye gidemeyen vatandaşlara bu ortamı yaşatma adına Türkiye'yi dolaştıklarını ifade eden müze yetkilisi Erol Buran, Merzifonluların ilgisinden memnun kaldıklarını söyledi.

Erol Buran, "Türkiye Gaziler Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın hazırladığı 'Çanakkale Savaşları ve Sarıkamış Harekatı'nı anlatan gezici müze ile 11 il ve 45 ilçeyi gezmiş bulunmaktayız. Çanakkale 1915 Gezici Müzesi ile tüm Türkiye'yi gezmeyi amaçlıyoruz. Gezici müze ile ziyaret ettiğimiz ilk bölge Orta Karadeniz oldu. İkinci turda ise Batı Karadeniz bölgesini gezmeyi hedefliyoruz. 11 Kasım 2012 tarihine kadar Merzifon'da kalacağız. Merzifonlulara ilk günde gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

"Çanakkale'ye gelemeyenlerin ayağına biz geliyoruz" diyen Buran, "253 bin şehidin olduğu Çanakkale'den yola çıktık. İnsanlarda Çanakkale ruhunun aşılanması ve öneminin bilinmesi amacıyla geziyoruz. Bizlere Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'ni tanıtma imkanı sağlayan Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim ve Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı'ya teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Askeri teçhizat, Osmanlı piyade tüfekleri ve mavzerleri, subayların kullandığı toplu tabancalar, şarapnel parçaları, asker çizme ve çarıkları, matara, kılıç ve mermi gibi eserlerin bulunduğu gezici tır müzesi öğrencilerinde ilgisini çekiyor. Seyit Onbaşı'nın heykeli ve Türk askerlerinin maketlerinin de bulunduğu müze TIR'da hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, "Çanakkale ruhunu burada gerçekten yaşadık. Bu vatan toprakları gerçekten kolay kolay kazanılmamış. En yakın zamanda Çanakkale'ye gitmeyi arzuluyoruz." şeklinde konuştu.

Müze, 11 Kasım 2012 Pazar gününe kadar saat 09.00–17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.