Çan'da Öğretmen ile Kaymakamın Kızı Arasındaki Kavga
Haberler » Güncel » Haber

Çan'da Öğretmen ile Kaymakamın Kızı Arasındaki Kavga

Çanakkale Valiliği, Çan Kaymakamının Kızıyla Öğretmeni Arasında Yaşanan Gerginliğin Ardından Çan Kaymakamı Ahmet Ümit Hakkında Soruşturma Başlattı.

Çan'da Öğretmen ile Kaymakamın Kızı Arasındaki Kavga

Çanakkale Valiliği, Çan Kaymakamının kızıyla öğretmeni arasında yaşanan gerginliğin ardından Çan Kaymakamı Ahmet Ümit hakkında soruşturma başlattı.

İddiaya göre, Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesi'nde bando takımında majör olan Çan Kaymakamı Ahmet Ümit'in kızı, stattaki çalışmalarının ardından arkadaşları ile bando çalmaya devam etti. Bu sırada beden eğitimi öğretmeni Şenol Eker, provaların sona erdiğini belirterek, kendisinden çalışmayı durdurmasını istedi. Ancak bütün uyarılara rağmen bandoyu çaldırmaya devam eden kaymakamın kızı, herkesin şaşkın bakışları arasında öğretmenine tokat attıktan sonra, tekme savurdu. Öğretmenle öğrencinin kavgasının büyümesi üzerine araya giren diğer öğretmenler, iki tarafı sakinleştirdi. Olayın meydana gelmesinin ardından öğretmenler durumu tutanakla yazılı olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. Öte yandan öğretmeninden şiddet gördüğünü iddia eden öğrenci ise Çan Devlet Hastanesi'ne giderek darp edildiğini belirtip, rapor almak istedi. Ancak yapılan muayenede kızın vücudunda bir darp izi bulunmayınca temiz raporu verildi. Bu duruma kızan öğrenci de öğretmeninden davacı oldu.

Saat 20.00 sıralarında beden eğitimi öğretmeni Şenol Eker'in ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldüğünü öğrenen diğer öğretmenler ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, bölgeye gelerek kendisine destek oldu. Yaklaşık 100 kişilik grubun emniyet ve adliye önünde toplandığının öğrenilmesinin ardından Çanakkale Emniyet Müdürü İhsan Ünal da Çan'a giderek duruma müdahale etti. Parti başkanları ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle Emniyet Müdürlüğü'nde bir toplantı yapan İhsan Ünal, grubun dağılmasını istedi. Mahkemeye çıkarılan öğretmen Şenol Eker, saat 23.45 saralarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Karakolun önündeki topluluk, "Kaymakam istifa" şeklinde slogan atarak dağıldı.

VALİLİK DURUMA EL KOYDU Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, dün gece yaklaşık 3.5 saat süren gerginliğin şu an durulduğunu belirterek, "Çan'da üzücü bir olay meydana geldi. Maalesef bir veli ve aynı zamanda da kaymakam, çocuğunun dövüldüğü iddiasıyla savcılığa şikayet etmiş. Savcılıkta öğretmenin ifadesi almış. Bu sırada öğretmenlerimiz toplanmışlar. Ben de tahkikat ve soruşturma amacıyla bir vali muavinimi görevlendirdim. Ayrıca öğretmenin ve öğrencinin durumunu da tespit için Milli Eğitim müfettişlerini de görevlendirdik. Her iki grup Çan'a gidecekler ve gerekli tahkikatı yapacaklar" dedi.

İlçede gece yaşanan gerginliğe işaret eden Vali Orhan Kırlı, "Olayın ardından rica ettim, Emniyet Müdürümüz Çan'a gitti. Herhangi bir durum olmadan gerginliği önlediler. Bir sorunumuz yok. Ancak bu üzücü bir olay. Böyle şeyler arzu edilmiyor. Eğitilen çocuklarımızın çok iyi eğitilmesi lazım. Öğretmen öğrenci ilişkilerinin çok güzel olması lazım. Velilerin ve öğretmenlerin iş birliği yapması lazım. Çünkü eğitilmekte olan kendi çocuklarımız. Dolayısıyla veli öğretmen iş birliği her zaman arzuladığımız bir şey. Ancak buradaki şanssızlık bu velinin kaymakam olması. Kaymakam arkadaşıma da soğuk kanlı olmasını önermiştim. Sanırım gereği yapılacak. Merak etmeyin" dedi.

Kaymakamın şu an görevinin başında olduğunu belirten Vali Kırlı, "Kaymakamımız şu an görevde. Hakkında bir soruşturma yapacağız" şeklinde konuştu.

(AÖ-MŞ-RA-Y)