Camız Sütü ve Yoğurdunu Sanal Alemde Tanıtıyor

Kayseri'nin Develi İlçesi'ne Bağlı Çayırözü Köyünde Baktığı Camızlarla Geçimini Sağlayan Besici Fikret Yılmaz, Camızlardan Elde Ettiği Sütü ve Yoğurdu Sanal Alemde Tanıtıyor. Yılmaz, İnternetten Aldığı Siparişleri Yetiştirmekte Zorlandığını İfade Etti.

Camız Sütü ve Yoğurdunu Sanal Alemde Tanıtıyor

Kayseri'nin Develi ilçesi'ne bağlı Çayırözü köyünde baktığı camızlarla geçimini sağlayan besici Fikret Yılmaz, camızlardan elde ettiği sütü ve yoğurdu sanal alemde tanıtıyor. Yılmaz, internetten aldığı siparişleri yetiştirmekte zorlandığını ifade etti.

Besici Fikret Yılmaz, günlük olarak 50 kilogram camız sütü elde ettiğini belirtti. Yılmaz, "Camız sütü ve yoğurdunu genellikle Nevşehir, Niğde ve Kayseri'ye satıyorum. Bu nedenle bana yörede yoğurtçu baba diyorlar. Ürettiğim yoğurtların kilosunu 3 liradan, kaymağın kilosunu ise 20 liradan satıyorum. Evimin geçimini bu yolla temin ediyorum" dedi.

Çayırözü köyünde 400'e yakın camız bulunduğunu kaydeden Yılmaz, yaz aylarında 2 ton camız sütü elde edildiğini belirterek, Camız sütü kadın hastalıklarına iyi geliyor. Camız yoğurdu kolay kolay bulunamayacak değişik bir lezzete sahip olması nedeniyle diğer yoğurtlara nazaran daha koyu kıvamlı, yağlı ve hoş kokuludur.Camız yoğurdu çok koyu kıvamlı ve bembeyaz bir yoğurt olup kâseyi ters çevirip kaba aktarmak istediğinizde kalıp gibi düşer. Bazı lokanta sahipleri Camız yoğurdunu yoğurdun şokellası olarak adlandırılmakta" diye konuştu.(CİHAN)