Cameron, Telekulak Soruşturmasında İfade Verecek
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Cameron, Telekulak Soruşturmasında İfade Verecek

08.06.2012 18:06 | Son Güncelleme: 08.06.2012 18:06
Cameron, Telekulak Soruşturmasında İfade Verecek

İngiltere Başbakanı David Cameron, medya-polis-siyaset ilişkisini incelemek amacıyla oluşturulan 'Leveson Komisyonu'na gelecek hafta Perşembe günü ifade verecek.

İngiltere Başbakanı David Cameron, medya-polis-siyaset ilişkisini incelemek amacıyla oluşturulan 'Leveson Komisyonu'na gelecek hafta Perşembe günü ifade verecek. Komisyon üyelerinin Cameron'a özellikle, Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu 'News International' şirketinin eski yöneticisi Rebekah Brooks ve eski basın danışmanı Andy Coulson ile BSkyB ihalesine yönelik ilişkilerinin sorulacağı tahmin ediliyor.

Cameron'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Maliye Bakanı George Osborne, anamuhalefet İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband, İskoçya Birinci Bakanı Alex Salmond, eski başbakanlar Gordon Brown ve John Major'un da önümüzdeki hafta komisyon tarafından ifadelerinin alınacağı bildirildi.

Leveson Komisyonu, medya patronu Rupert Murdoch'ın İngiltere'deki haftalık tabloid gazetesi News of the World'da (NotW) patlak veren telekulak skandalı sonrası Cameron'ın talimatıyla kuruldu. Şimdiye kadar komisyon Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch başta olmak üzere, medya, polis ve siyasetçilerden yüzlerce kişinin ifadesine başvurdu.

İngiltere eski başbakanı Tony Blair ve İçişleri Bakanı Theresa May de bir önceki hafta komisyonun sorularını cevaplandırmıştı. Blair ifadesinde, siyasetçilerle medya patronlarının ilişkisinin kaçınılmaz olduğunu savunmuştu. İçişleri Bakanı May ise, telekulak soruşturmasının siyasetçilerin değil, polisin takdiri olduğunu ve soruşturma sürecinde herkesin polis ve savcıların uygulamalarına saygılı olması gerektiğini vurgulamıştı.

Öte yandan, telekulak skandalının kilit isimlerinden Rebekah Brooks'un yargılamasına gelecek hafta Çarşamba günü başlayacağı tahmin ediliyor. Brooks, devam eden telekulak soruşturmasına ilişkin "polisten belge saklamak ve kaçırmak" suçlarından dolayı yargılanacak.

Murdoch'ın en güvendiği isimlerin başında gelen ve 'manevi kızım' dediği Brooks, 2000-2003 yılları arasında telekulak skandalı sonrası Murdoch'ın yayın hayatına son verdiği 168 yıllık News of the World (NoW) gazetesinin editörlüğü; 2003-2009 arasında The Sun editörlüğü ve 2009'dan istifa ettiği geçen yıla kadar da NI'nin CEO'luğunu yapıyordu.

Başbakan David Cameron'un, yakın arkadaşı ve aynı zamanda komşusu da olan Brooks ile özellikle başbakanlık görevine geldikten sonra birçok kez görüştüğü kaydediliyor. Görüşmelerin daha çok dijital uydu kanalı BSkyB'nin ihalesiyle ilgili olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title