Cameron, Leveson'a Sunulan Belgelere 'Ulaşım' Hakkına Sahip Oldu
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Cameron, Leveson'a Sunulan Belgelere 'Ulaşım' Hakkına Sahip Oldu

05.05.2012 14:52 | Son Güncelleme: 05.05.2012 14:52
Cameron, Leveson'a Sunulan Belgelere 'Ulaşım' Hakkına Sahip Oldu

İngiltere'deki telekulak skandalı sonrası kurulan Leveson Komisyonu, Başbakan David Cameron ve 6 kabine bakanına, komisyona sunulan belgelere "özel ulaşım" yetkisi verdi.

İngiltere'deki telekulak skandalı sonrası kurulan Leveson Komisyonu, Başbakan David Cameron ve 6 kabine bakanına, komisyona sunulan belgelere "özel ulaşım" yetkisi verdi. Hükümet yetkilileri, dün Leveson Komisyonu'na sunulan belgelere "ulaşmak" için komisyon heyetine resmi bir başvuruda bulunmuştu.

Komisyonun başvuruyu kabul etmesiyle birlikte, Cameron ve 6 bakan, komisyona sunulan belgeleri önceden inceleme fırsatına sahip olabilecek. Cameron'ın, gelecek hafta Leveson Komisyonu'na ifadeye çağrılan Brooks ve Coulson'ın, komisyona sunacakları olası belgeleri görmek için, komisyona "belgelere ulaşım" başvurusu yapıldığı tahmin ediliyor.

Medya patronu Rupert Murdoch'ın "prensesi" olarak bilinen ve başta skandalın patlak verdiği News of the World gazetesi olmak üzere Murdoch'ın birçok gazetesinde üst düzey yöneticilik yapan Rebekah Brooks, telekulak skandalında kilit rol oynuyor.

Başbakan David Cameron'ın yakın arkadaşı ve kapı komşusu Brooks, skandalın patlak vermesi üzerine Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinin üst çatı kuruluşu News International şirketinden istifa etmiş ve ardından da gözaltına alınarak kefaletle serbest bırakılmıştı.

Murdoch'ın en güvendiği adamlarından biri Andy Coulson da News of the World gazetesindeki editörlük görevinden ayrıldıktan sonra 2006 yılında Muhafazakar Parti lideri olan Cameron'ın basın danışmanlığı görevine getirilmişti. Cameron 2010 yılında Başbakan olduktan sonra da aynı görevine devam eden Coulson, telekulak skandalı büyümeye başlamadan 2011 yılının başında bu görevinden istifa etmişti.

Telekulak iddialarının yanı sıra Rebekah Brooks ve Andy Coulson, Murdoch'ın yüzde 39'una sahip olduğu BSkyB ihalesinde hisselerin tamamına sahip olmak için Başbakan Cameron üzerinde lobi faaliyeti yapmakla suçlanıyor. Geçtiğimiz hafta Leveson soruşturmasına verdiği ifadede James Murdoch, Başbakan Cameron ile Rebekah Brooks'un evinde yılbaşı yemeği yediklerini ve BSkyB ihalesini tartıştıklarını itiraf etmişti.

Dünya medya devi Rupert Murdoch'ın İngiltere'deki haftalık tabloid gazetesi News of the World'da (NotW) patlak veren telekulak skandalı sonrası Başbakan David Cameron'ın talimatıyla kurulan ve medya etiğini inceleyen bağımsız 'Leveson Komisyonu', istediği kişinin görüşüne başvurabiliyor. Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch da geçtiğimiz günlerde komisyona ifade vermişti. Komisyona verilen sözlü ifadeler basına açık olarak yapılırken, yazılı ve görsel belgeler kamuoyuyla paylaşılmıyor.

Oğul Murdoch, Kültür Bakanı Jeremy Hunt'ın BSkyB ihalesinde Muroch'ları desteklediğini gösteren elektronik yazışmalarını Leveson Komisyonu'na sunarak Başbakan Cameron'ı çok zor durumda bırakmıştı. Muhalafet partisi, Hunt'ı istifaya davet ederek hakkında inceleme başlatılmasını talep etmişti.

Hükümetin başvurusu üzerine Leveson Komisyonu; Başbakan David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, İçişleri Bakanı Theresa May, Ticaret Bakanı Vince Cable, Ekonomi Bakanı George Osborne, Adalet Bakanı Ken Clarke ve Eğitim Bakanı Michael Gove'e belgelere ulaşım hakkı verdi. Ekonomi Bakanı Osborne dışında, 6 hükümet yetkilisinin de Leveson Komisyonu önünde ifade vermesi bekleniyor.

6 üyeden oluşan komisyon temel olarak iki şeyi amaçlıyor: Telekulak skandalına ilişkin geçmişe yönelik suç unsurlarını ortaya çıkarmak; ve geleceğe ait boyutuyla medyanın işlevini, sınırlarını, bağımsızlığını, ilişkilerini ve etik yapısını belirlemek ve geliştirmek.

Bu çerçevede komisyon medya-toplum ilişkisi, medya-siyasetçi ilişkisi, medya-polis ilişkisini masaya yatırarak yüksek standartlarda medya etiğinin, "düşünce özgürlüğüne" zarar vermeden nasıl olması gerektiğine ışık tutmayı amaçlıyor. Bağımsız soruşturma kapsamında şimdiye kadar 100'ü aşkın kişinin ifadesi alındı.

Murdoch'ın skandalın ardından yapılan yoğun eleştiriler üzerine geçen yıl yayın hayatına son verdiği 168 yıllık "News of the World" gazetesinin, çok sayıda kişinin telefonunu yasa dışı olarak dinlediği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title