Cameron ile Murdoch Arasında Kavga Büyüyor
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Cameron ile Murdoch Arasında Kavga Büyüyor

09.05.2012 15:37 | Son Güncelleme: 09.05.2012 15:37
Cameron ile Murdoch Arasında Kavga Büyüyor

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, telekulak skandalının patlak vermesi üzerine News International'daki üst düzey yöneticilik görevinden istifa etmek zorunda kalan Rebekah Brooks'a, "başını dik tut" şeklinde yazılı bir mesaj göndererek destek...

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, telekulak skandalının patlak vermesi üzerine News International'daki üst düzey yöneticilik görevinden istifa etmek zorunda kalan Rebekah Brooks'a, "başını dik tut" şeklinde yazılı bir mesaj göndererek destek verdiği ortaya çıktı.

Times'tan Francis Elliott ve Independent'dan James Hanning'in kaleme aldığı "Cameron: Practically a Conservative" isimli güncellenen biyografi kitabında, İngiliz Başbakan'ın, "Murdoch'ın prensesi" olarak bilinen ve telekulak skandalının kilit isimlerinden biri olan Rebekah Brooks'a yazılı mesajlar göndererek destek olduğu ileri sürülüyor.

Telekulak skandalının Rebekah Brooks üzerinde yoğunlaşmasının ardından Başbakan'ın, Brooks'a, "zor zamanlardan geçmekte olduğunu ve başını dik tutması gerektiği" şeklinde yazılı tavsiyelerde bulunduğu iddia edildi.

Biyografi kitabında ayrıca, muhalefet partisi ve medyanın eleştirilerinden çekinen Cameron'ın, Brooks'a öncelikle, "Bu aralar çok fazla birlikte görünmeyelim." şeklinde bir mesaj gönderdiği; ardından ise bir temsilci aracılığıyla 'soğuk davranmak' durumunda kalmasının sebebini açıklayarak Brooks'tan özür dilediği iddiaları yer alıyor.

Cameron'ın gönderdiği bu temsilcinin Brooks'a, "Senin bana davrandığın gibi, sana karşı vefalı davranamadığım için özür diliyorum. Fakat Ed Miliband'ın (İşçi Partisi lideri) gözü üzerimdeydi." şeklinde mesaj ilettiği iddia ediliyor.

Murdoch'ın gazetesi Times'ın bu haberi bugün ilk sayfasından vermesi, "Başbakan ile Murdoch" arasında başlayan savaşın büyümesi olarak yorumlanıyor. Telekulak sonrası medya etiğini incelemek için oluışturulan Leveson Komisyonu önünde verdiği ifadede Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch, Rebekah Brooks'un evinde Başbakan Cameron ile yılbaşı yemeği yediklerini ve BSkyB ihalesini tartıştıklarını itiraf etmişti.

Binlerce kişinin telefonunun yasadışı olarak dinlenmesinin ortaya çıkması üzerine kapatılan Murdoch'ın News of the World (NotW) gazetesinin 2000-2003 yıllarında editörlüğünü yapan Rebekah Brooks, 2003-2009 yıllarında yine Murdoch'ın sahibi olduğu Sun gazetesinin editörlüğünü; ardından da News International'da üst düzey yöneticilik görevini yapmıştı. Brooks'un editörlüğü sırasında NotW gazetesinin, 13 yaşında öldürülen Milly Dowler'in telefonun sesli mesaj kutusunu gizlice dinlediği ortaya çıkmıştı.

Başbakan David Cameron'ın yakın arkadaşı ve kapı komşusu olan Brooks, skandalın patlak vermesi üzerine Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinin üst çatı kuruluşu News International şirketinden istifa etmiş ve ardından da gözaltına alınarak kefaletle serbest bırakılmıştı. Telekulak iddialarının yanı sıra Brooks, Murdoch'ın yüzde 39'una sahip olduğu BSkyB ihalesinde hisselerin tamamına sahip olmak için Başbakan Cameron üzerinde lobi faaliyeti yapmakla suçlanıyor. Brooks'un bu Cuma günü Leveson Komisyonu'na ifade vermesi bekleniyor.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title