Çam Kese Böceği İle Mücadele Laboratuvarı Kuruldu

Çam Kese Böceği İle Mücadele Laboratuvarı Kuruldu

Gaziantep'te, Şehitkamil Belediyesinin tahsis ettiği binayla Çam Kese Böceği Biyoloji Mücadele Laboratuvarı kuruldu.

Çam Kese Böceği İle Mücadele Laboratuvarı Kuruldu

Gaziantep Kavaklık Rotary Kulübü tarafından Şehitkamil Belediyesi'nin tahsis ettiği binayla Çam Kese Boceği Biyoloji Mücadele Laboratuvarı kuruldu.

Düllük Baba Tabiat Ormanı'nda kurulan Laboratuvarın incelemeye gelen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu ve Orman Zararları Müdürü (OZM) Rasim Yaşar, laboratuvar yetkililerinden bilgi aldı. Laboratuvarda bulunan faydalı böcekler hakkında bilgi alan Başkan Fadıloğlu, daha sonra tesis hakkında gazetecilere açıklamada bulundu. Başkan Fadıloğlu, "Şehitkamil Belediyesi olarak kurumlar arası iş birliği çerçevesinde Kavaklık Rotary Kulübü'nün yetkililerine ve Orman Bölge Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Birlikte bir proje gerçekleştirdik. Düllük Baba Tabiat parkı içerisinde bizimde sorumluluk alanımızda olan bölge var. Böyle bir olayı bizde duyunca bu projenin içerisinde yer almak istedik. Hep birlikte el ele vererek, Orman Genel Müdürlüğü, Kavaklık Rotary Kulübü ve Şehitkamil Belediyesi olarak bu laboratuvarın oluşmasına bizde katkı sağladık. Tabi bizim amacımız özellikle çevresel faktörlere katkı sağlamak. Özellikle içinde bulunduğumuz çevreyi korumak adına yapılabilecek her türlü çalışmada da bizde destek vermeye gayret gösteriyoruz. Özellikle bu çalışmayı bizde hakikaten çok farklı bir çalışma olarak gördük. Bizim yapmış olduğumuz nasıl biyolojik göletimiz varsa, biyolojik ortamda böceklerin ber taraf edilmesi de olmazsa olmazımız. Çünkü buradaki yaban hayatını korumak adına da yapılan çalışmalarda özellikle kimyasal bir mücadeleye bizde karşıyız. Çünkü buradaki su kaynaklarının oluşmasıyla birlikte hayvan popülasyonunda bile farklılıklar görmeye başladık. Orman Bölge Müdürlüğümüze ben tekrar teşekkür ediyorum. Burada birlikte çalışmamız neticesinde, buradaki kuşların yetiştirilmesi adına da bizlere kafes yaptılar. Bizde onları kendi bölgemizdeki ağaçlara monte ederek, buradaki doğal hayatı korumaya gayret gösteriyoruz" dedi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu ise, "Bildiğiniz üzere Orman Zararları ile mücadele Orman Genel Müdürlüğü'nün aslı görevlerinden olmaktadır. Geçmişte daha önce biyolojik ve kimyasal mücadeler ağırlıkla yapılmaktaydı. Mekanik mücadele vardı, mekanik mücadele halen devam ediyor ama kimyasal mücadele çevreye olan olumsuz etkisinden dolayı bu zararlı böceklerle beraber yararlı böcekleri de yok etmesinden dolayı minimize edilmiş bir çalışma şeklinde çok özel yerlerde kullanılabiliyor. Bunun dışında ormana zarar veren böcekleri, bunların pradatörü olan canlı organizmaları geliştirerek bir mücadele şekli çalışılıyor. Bunada biyolojik mücadele deniyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak biz bu doğal mücadele de iki türlü çalışma yapıyoruz. Birincisi bu zararlı böcekleri yiyen popülasyonları ile ilgili bir çalışma var. Bunların gerek popülasyonu arttırma anlamında kuş yuvaları ormanlık alanlara tesis ediyoruz. Gerekse de bu kuşları yetiştirip doğaya bırakarak böyle bir mücadele yöntemi yapıyoruz. Bunun dışında da calosoma laboratuvarı dediğimiz yerde bu zararlı böcekleri parçalayarak yırtan avcı böcekler, bizim yararlı böcekler dediğimiz böcekleri doğal yöntemlerle, doğadan toplayarak, burada da popülasyonlarını attırarak, doğaya salma şeklinde bir mücadele şekli yapıyoruz" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kavaklık Rotary Kulübü tarafından Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'na, vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür plaketi verildi. - GAZİANTEP