Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılının 6 aylık bütçe gerçekleşme karşılaştırmasında gerçekte artı noktasında olduklarını ama Sosyal Güvenlik Kurumu olarak taşınan sorumlulukların gereği yerine getirildiği için 370 milyon...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılının 6 aylık bütçe gerçekleşme karşılaştırmasında gerçekte artı noktasında olduklarını ama Sosyal Güvenlik Kurumu olarak taşınan sorumlulukların gereği yerine getirildiği için 370 milyon liralık bir açıkla karşı karşıya bulunulduğunu bildirdi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu sonuçlarını ve 2012 yılı 6 aylık bütçe gerçekleşmelerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) konferans salonunda düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

SGK gelirlerinde 2012 yılının 6 aylık döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,14'lük artış gözlendiğini aktaran Çelik, prim gelirlerinde ise aynı dönemde yüzde 16,84'lük artış sağlandığını söyledi.

Kurumun giderlerinin 2012 yılının 6 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,65 arttığını ifade eden Çelik, Kurumun gider dengesini etkileyen düzenlemeler arasında 6 aylık dönemler karşılaştırıldığında emekli aylık giderlerinde yüzde 16,83'lük artış gözlendiğini, emekli sayısının da yüzde 5,16 arttığını belirtti.

4a, 4b ve 4c'lerle ilgili seyyanen zamların ve 2012'ye yansıyan zam oranlarının yüksekliğinin de Kurumun gider dengesini etkileyen düzenlemeler arasında olduğunu anlatan Çelik, giderlerdeki değişimin bunların etkisiyle açıklanabileceğini kaydetti.

2011 yılında prim yapılandırması sonucu 4 milyar liralık nakit girdi sağlandığını, emekli aylıklarında 2012 yılında artış yaşandığını ve Sağlık Bakanlığı'na, devlet hastanelerine 600 milyon liralık ilave destek verildiğini anlatan Çelik, bu üç nedenden dolayı 2011 yılının ilk 6 ayında 27 milyar olan bütçe transferinin bu yılın 6 aylık döneminde yüzde 27 artarak 34 milyar lira olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Gelirler açısından bakıldığında da 2012 yılı 6 aylık bütçe ve gerçekleşme karşılaştırmasında 64 milyar 839 milyon lira gelir öngörüldüğünü, altı aylık dönemde 66 milyar 67 milyon liralık gelir gerçekleştiğini, aynı dönemde giderlerde 77 milyar 411 milyon lira öngörülen gerçekleşmenin, 79 milyar lira olduğunu anlattı.

Çelik, "2012 yılının 6 aylık bütçe gerçekleşme karşılaştırmasına baktığımızda gelir-gider dengesinde 2012'nin 6 aylık bütçede 12,5 milyar lira açık öngörülmüş iken, açık 12,9 milyar lira olarak gerçekleşiyor. Burada 370 milyonluk bir eksi durum söz konusu ama izah ettiğim gibi, aktardığımız rakamlar dikkate alındığında artı durumda olduğumuzu çok rahat söyleyebiliriz. 2012 yılının 6 aylık bütçe gerçekleşme karşılaştırmasında gerçekte artı noktasındayız ama Kurum olarak sorumluluklarımız var, bu sorumlulukların gereği yerine getirildiği için eksi 370 milyon gibi bir tabloyla karşı karşıyayız" diye konuştu.

-"4,5 milyar evrak dijital ortama aktarılacak"-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, 2012 yılında sağlık sunucularının denetimlerinin yoğunlaştırılacağını, biyometrik kimlik doğrulama sisteminin devreye girmesiyle ciddi bir istismar alanının ortadan kaldırılacağını anlatarak, dijital arşiv çalışması yürüttüklerini, arşivdeki 4,5 milyar evraktan 2,5 milyarının iki yıl içinde dijital ortama geçirilmesinin hedeflendiğini anlattı. Çelik, "Belki böylece insanlarımız bir gün içerisinde emekli olma imkanını elde edecekler" dedi.

İntibak konusunda yoğun bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen Çelik, uygulamanın 2013 yılında başlayacağını, bunun nedeninin belgelerin dijital ortama aktarılmasına yönelik çalışmaların devam etmesi olduğunu söyledi.

Çelik, "Şu an itibariyle güncellenen dosya sayısı 750 bini geçmiş bulunmaktadır. İnşallah 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle 2 milyona yakın emeklimizin intibaktan beklediği farkları alma durumu gerçekleşmiş olacak" diye konuştu.

SGK ile ilgili reform sürecinin olumlu olduğunu ancak halen yapılması gerekenler bulunduğunu belirten Çelik, "Bu ülkede halen 49 yaşında emeklilik devam ediyor. Eğer Türkiye'de 60 yaş emekliliği olmuş olsaydı, verdiğim rakamlar, aktif-pasif oranları, sosyal güvenliğe bakış çok daha farklı olurdu" değerlendirmesinde bulundu.

-"Vatandaşlar kayıt dışına duyarlı olmalı"-

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çelik,

"Sosyal Güvenlik Reformu yapılırken gerekçelerden biri açıkların azaltılmasıydı ama şu an itibariyle açıklarda azalma değil artış var, sosyal güvenlik açıklarında ne zamandan itibaren azalma görülecek-" sorusu üzerine, açıkların GSYH ile değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Çelik, "Sosyal devlette sosyal güvenlik açığına açık denmez. Mühim olan sürdürülebilirliği noktasıdır. Biz de bugün, Sosyal Güvenlik Reformu ile sürdürülebilir bir sürece girmiş olduğumuzu ifade ediyoruz. Ama sistemin halen önemli sıkıntıları vardır, siz genç yaş emekliliğini sürdürürseniz sosyal güvenlik sisteminizde sıkıntılar bir müddet daha devam eder" ifadesini kullandı.

Çelik, SGK denetmenlerinin sorunlarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, hem vatandaşlar hem hizmet verenler için hizmet odaklı binalar yaptıklarını ancak her ilde bunun henüz gerçekleştirilemediğini, iyileştirme konusunda yoğun çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Sahte şirketler aracılığıyla SGK'nın zarara uğratıldığına dair haberlerin basına yansıdığının hatırlatılması ve bu konuda vatandaşlara tavsiyesinin sorulması üzerine Çelik, bu noktada toplumsal bir bilince ihtiyaç olduğunu, vatandaşın hem kendisinin hem de kamunun kaybettiğini bilmesi gerektiğini ifade etti.

"Alo 170" hattı aracılığıyla kayıt dışıyla mücadele eden kurumlara destek verilmesini isteyen Çelik, "Merdiven altında olup bitenleri vatandaşlarımızın duyarlılığıyla daha hızla bir şekilde çözüme kavuştururuz" dedi.

Bir başka soru üzerine, asgari ücretten prim ödeyenlerin sayısının yüzde 60'dan yüzde 40'a düştüğünü kaydeden Çelik, "İnanıyoruz ki asgari ücretlilerin sayısı daha az. Çalışanların yüzde 40'ı asgari ücretli değil, daha az sayıda. Bunun için 'meslek kodları' uygulamasını devreye koyacağız" dedi.

-"Gündemimizde kıdem tazminatına ilişkin bir düzenleme yok"-

Sosyal güvenlik açıkları nedeniyle "kara delik" ifadesinin kullanıldığının hatırlatılması ve sisteminin yeni bir reforma ihtiyacının olup olmadığının sorulması üzerine Çelik, "Sosyal güvenliğe kara delik demek bence doğru değil. 75 milyonun yararlandığı bir sistem bu. Bunu ne kadar iyi yönetiyorsanız halkın mutluluğu da o ölçüdedir. En güzel ölçüm merkezi Sosyal Güvenlik Kurumu'dur" diye konuştu.

Önemli olanın sürdürülebilirliği devam ettirmek olduğunu ifade eden Çelik, sosyal güvenlik sisteminin sık sık üzerinde oynanacak bir sistem olmadığına, kalıcı kurallara gereksinim duyulduğuna dikkati çekti ve 3,5 yılda gelinen noktanın olumlu olduğuna vurgu yaptı.

Gündemlerinde kıdem tazminatlarıyla ilgili bir düzenleme olmadığının da altını çizen Çelik, "Üçlü Danışma'da gündeme gelmeyen bir konu bizim gündemimizde kesinlikle yoktur" dedi. Çelik, bir başka soru üzerine de, SGK'da yıpranma haklarıyla ilgili teknik çalışmaların sürdüğünü aktardı.

(Bitti)

Muhabir: Eda Ünlü Özen

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - ANKARA