Çalık'tan Sonra Sanko'nun Yumurtalık Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin de Kurulması İçin Onay Çıktı
Haberler » Güncel » Haber

Çalık'tan Sonra Sanko'nun Yumurtalık Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin de Kurulması İçin Onay Çıktı

Adana'da Çalık Grubu'ndan Sonra Sanko'nun Yumurtalık Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin de Kurulması İçin Onay Çıktı.

Çalık'tan Sonra Sanko'nun Yumurtalık  Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin de Kurulması İçin Onay Çıktı

Adana'da Çalık Grubu'ndan sonra Sanko'nun Yumurtalık Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin de kurulması için onay çıktı.

İl Genel Meclisi Abdullah Torun'un başkanlında toplandı. Genel Kurul'da Yumurtalık da Sanko Holding Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin kurulması için gerekli karar çıktı. AK Parti ve MHP'li 48 meclis üyesinin desteğiyle Sanko Petro Kimya Rafineri Tesisleri Projesi'nin 1/25 binlik mevzi imar planı onaylandı.

Toplantıda 9 CHP'li İl Genel Meclis Üyesi işletmenin 'ÇED Raporu" hakkında Adana 1. Bölge İdare Mahkemesi'nde açılan bir davayı gerekçe göstererek çekimser oy kullandı. Geçtiğimiz günlerde Çalık Holding'in Petro Kimya Rafineri Tesisleri'nin 1/100 binlik mevzi imar planı meclisten geçti. Çalık'ın 9 milyar dolarlık rafineri yatırımının 1/25 binlik mevzi imar planı bu hafta mecliste görüşülüp, karara bağlanacak. İlk etapta 10-15 bin kişinin istihdamını sağlayacak bu tesisler Adana'nın işsizlik soruna önemli ölçüde çözüm olacak.

AK Parti Grup Başkanı Mesut Yeşil, bu projelerin Yumurtalık Bölgesi'ni enerji koridoru haline getireceğini ifade etti. Rafineri tesislerinin inşaatlarına bu yıl başlanacağını belirten Yeşil, "Bu projelerin daha küçük ölçekli planları belediyelerden geçtikten sonra rafinerilerin temeli atılacak. Daha üç büyük firmanın rafineri ve tersane düşünceleri var. Bu girişimler de yapıldığında Adana'da yeni bir sayfa açılacağına inanıyoruz. Projeler halkımıza hayırlı olsun."dedi. (CİHAN)