Calıfornıa'nın Malıbu Şehrindeki Yangın

Calıfornıa'nın Malıbu Şehrindeki Yangın

ABD'nin California Eyaletindeki Malibu Şehrinde Çalılık Alanlarda Çıkan Yangının Büyümesi ve Yerleşim Alanlarını Tehdit Etmesi Üzerine 10 Bin Kişi Şehirden Tahliye Edildi.

Calıfornıa'nın Malıbu Şehrindeki Yangın

ABD'nin California eyaletindeki Malibu şehrinde çalılık alanlarda çıkan yangının büyümesi ve yerleşim alanlarını tehdit etmesi üzerine 10 bin kişi şehirden tahliye edildi.

Los Angeles polis yetkilisi Zev Yaroslavsky, yangının yayılması sonucu 35 evin yandığını, yüzlerce evin de tehlike altında olduğunu söyledi. ABD'de ünlülerin rağbet ettiği sahil şehri Malibu'da yanan evlerin çoğunun milyonlarca dolar değerinde olduğu kaydedildi.

Alınan bilgiye göre çıkış sebebi bilinmeyen yangın, Türkiye saatiyle 13.30 sıralarında başladı. Rüzgarın da etkisiyle yangının bir anda yayıldığı ve binlerce hektarlık çalılık alanı etkisi altına aldığı bildirildi. Bin 700 itfaiye görevlisinin söndürme çalışmalarına katıldığı, 23 uçak ve çok sayıda helikopterin de çalışmalara havadan destek verdiği kaydedildi. Söndürme çalışmalarında 1 itfaiyecinin yaralandığı ifade edildi. Polis yetkilisi Zev Yaroslavsky, "Çok dinamik ve tehlikeli bir durum. Rüzgar

hafifledi fakat her an yeniden alevlenebilir. Tedbirli olmamız lazım. Tehlike geçmiş değil" diye konuştu.

Bu yangın, Malibu'da son 1 ay içinde meydana gelen 2. yangın vakası oldu. Ekim ayında da 4 bin 565 hektarlık alan yanmış, 6 ev, 2 işyeri ve 1 kilise tahrip olmuştu. Los Angeles'in 30 kilometre batısındaki Malibu, çok sayıda ünlüye ev sahipliği ediyor. Bunlar arasında Sting, Jennifer Aniston, Mel Gibson, Robert Redford, Barbara Streisand, Cher ve Richard Gere de var.

(AFP-EA-EA-OK-D)