Çağlayan: "Bir Yandan Sanayi Diğer Yandan Esnaf Stratejisini Hazırlıyoruz"

Çağlayan: "Bir Yandan Sanayi Diğer Yandan Esnaf Stratejisini Hazırlıyoruz"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Kosgeb'le İlgili Çalışmalar Yaptıklarını Belirterek, "Bir Yandan Sanayi Stratejisini Hazırlarken Diğer Taraftan da Esnaf Stratejisini Hazırlıyoruz" Dedi. Çağlayan, Hayata Geçirilen Çalışmalarla Türkiye'nin Mr'nı Çektiklerini ve Bunu Yaparken Sektörler Bazında Araştırmalar Yaptıklarını da Dile Getirdi.

Çağlayan:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB'le ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Bir yandan sanayi stratejisini hazırlarken diğer taraftan da esnaf stratejisini hazırlıyoruz" dedi.


Bakan Çağlayan, 77. İzmir Uluslararası Fuarı Tanıtım Resepsiyonu'na katıldı. Çağlayan, Türkiye'nin yıl sonuna kadar "sıfır kilometre" yeni bir teşvik sistemine kavuşacağını dile getirerek, "Bu uluslar arası yüksek rekabet gücünü destekleyecek, üç bacak üzerine kurulacak. Bu yapılırken ne iller haksız rekabet ortamı içine sokulacak, ne de sektörel açıdan haksız rekabet ortamı yaratılacak" dedi. Çağlayan, bir gazetecinin teşvik sistemine ilişkin sorduğu soruya, "Ekonomi Koordinasyon Kurulu, teşvik sisteminin uygulanmasından, belirlenmesinden, sisteminden görevlendirmeyi alacak. Teşvik sistemi yapılırken gerek AB gerekse Dünya Ticaret Örgütü kuralları dikkate alınarak bunlar hazırlanacak. Bunun sonunda yıl sonuna kadar Türkiye sıfır kilometre yeni bir teşvik sistemine kavuşmuş olacak" diye cevap verdi.


Bakanlık olarak yeni çalışmalar hayata geçireceklerini kaydeden Çağlayan, "Şu anda bir taraftan sanayi stratejisi, bir taraftan da esnaf stratejisini 3D dediğimiz; Değişim, Dönüşüm ve Destek Projesi'ni hazırlıyoruz. Bununla ilgili de çeşitli çalışma birimleri oluşturduk. Bunlarda şu anda ciddi anlamda tespitleri yaptık, tahliller yapılıyor. Bunu da Ağustos ayı itibariyle yapacağız" diye konuştu. KOSGEB'le ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çağlayan, "Bir yandan sanayi stratejisini hazırlarken diğer taraftan da esnaf stratejisini hazırlıyoruz" açıklamasını yaptı.


Bakan Çağlayan, yapılan çalışma ve analizlerde dikkat çekici noktalar yakaladıklarını kaydetti. Türkiye'nin "MR'nı çektiklerini" ve bunu yaparken sektörler bazında araştırmalar yaptıklarını da dile getiren Çağlayan, "2007 yılında sektörler 1.7 trilyon YTL net satış hasılatı yaptı. Toplam 2 milyon 100 bin mükellef var. Bunların yaptığı kar 95 milyar YTL. Yani satış karlılık oranlarına baktığımızda Türkiye'de kar yüzde 6'ların altında, işte sıkıntı burada" diye konuştu. (ANKA)


(NUR/TT/ZG)