Çağa Haberleri

Çağa haber, Çağa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çağa 26.1.2020
Dede mesleği marangozluğu gelecek kuşaklara taşıyor
Kurt, marangozluk mesleğine yönelme serüvenini şöyle aktardı: "Herkesin bir çocukluk kokusu vardır, kiminin kokulu silgi, kiminin kitaptır. Benim ağaç ve toz kokusuydu çünkü ailede çok fazla keresteci var. 14 hanelik köyümüzün 3-4 kereste fabrikası vardı. Soyadımızdan dolayı hepsinin adı aynı. Evimizin hemen yanında babamın kereste atölyesi ve parke fabrikası, dedemin marangozhanesi vardı. Dedem oyma sanatçısı, çok eski marangozlardandır. Oradan gelen bir tutku. Ondan çok ilham alıp, mesleğini devam ettirmek isteme çabasıydı zaten benimkisi... Desteğini de hala görüyorum. Ailede ata mesleğini devam ettiren ben oldum. Moda tasarımcısı ablam var, ailenin geri kalanından da kereste mesleğini devam ettiren olmadı. Dede mesleğini sırtlanan bir tek ben varım." Odunlukta geçen çocukluk Çocukluğunun en mutlu anlarının, genellikle parça odunların bulunduğu odunlukta geçirdiği vakitler olduğuna işaret eden Kurt, "O zamanlar yuvarlak hatlı tabaklar, çanaklar yapar, masalar kurardım. Annem de hep 'bir gün orada bir iş gelecek ama devamını da sen getireceksin' derdi. Öyle de oldu. Ahşap bana her zaman keyif vermiştir çünkü ağaç yaşayan bir şeydir, enerjisi mükemmeldir. Dünyanın ek keyifli alanıdır. Yeri gelir elimize çekici çiviyi alır, yeri gelir zımparayı alırız ama onun keyfi çok çok başkadır. Yaptığım iş modern marangozluk diyebiliriz. Hem şeklini verip, hem de süslemek... Ata mesleğinin üzerine biraz daha koyarak, biraz daha modernleştirerek, çağa uygun şekilde elimizden geleni yapıyoruz.
Çağa 23.1.2020
Minikler EÜ'de bitki türlerini tanıdılar
Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, Genel Botanik Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Vardar'ın önderliğinde, ilk bahçe şefi Ziraat Teknisyeni Nevzat Ersoy'un teknik katkıları ve Sistematik Botanik Kürsüsü Başkanı Doç. Dr. Necmettin Zeybek'in ortak görüşleri ilebiyoloji bilimine katkıda bulunma temel hedefinin ışığında çağa uygun araştırma ve uygulama metotları geliştirerek, başta ülkemiz bitkisel zenginliği olmak üzere dünya florasına ait örnekleri, koruma ve yaşatma stratejileri geliştirerek, bilim camiası ve halka sunmak amacıyla 1962 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'ne bağlı olarak kuruldu.
Çağa 23.1.2020
TÜGVA'nın "Medya İletişim Okulu"na başvurular başladı
TÜGVA tarafından yapılan açıklamaya göre, gençlerin dijital çağa ayak uydurabilmesi ve teknolojinin son imkanlarından faydalanabilen iletişimciler yetiştirilebilmesi amacıyla başlatılan MİO'nun bu sene 4'üncüsü düzenleniyor.
Çağa 21.1.2020
Orhan Pamuk, 21. yılında "Benim Adım Kırmızı"yı anlattı
Romanı yazmanın 4 yıldan uzun sürdüğünü anımsatan Pamuk, "İlk yıl romanımın adı 'İlk Bakışta Aşk' idi. Bakıyor ve aşık oluyor, niye 3 kere baksın? Adam çok yakışıklı ve güzelse 3 kereye ihtiyaç yok. Halbuki ben ilk seferde aşık olunacak bir adamın hikayesini anlatmak istiyordum. Ama daha önemlisi bu küçük eski masallardan etkileniyorum ama onların o kadar başka bir çağa ait özellikleri var ki tam da etkilenemiyorum.
Çağa 19.1.2020
Kırklareli'de kaçak kazı alanında inceleme yapıldı
Üsküp beldesinde kimliği belirsiz kişilerce yapılan kazıda kültürel varlık alanlarının tahrip edildiğini ifade eden Çidem, bölgede antik çağa ev sahipliği yapan bir bölge olduğunu belirtti.
Çağa 17.1.2020
TBMM'de akıllı ajanda dönemi
AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un milletvekillerine hediye ettiği çevre dostu akıllı uygulamalar içeren ajanda ile ilgili geleceğin veri depolama, kaydetme ve saklama teknolojisinin eşiğinde bulunduklarını söyleyerek, Şentop'un milletvekillerine 100. yıl anısına ajandayı hediye ettiğini ifade etti. Özkan, "100. yılında teknolojiye ayak uydurmuş Türkiye Büyük Millet Meclisinin çağa uygun veri depolamada, saklama, özellikle doğayı koruma noktasında yeni bir teknolojiyi Millet Meclisinde sunulmuş olmasıdır" dedi.
Çağa 17.1.2020
Milletvekillerine çevre dostu ajanda (2)
AK PARTİ'Lİ ÖZKAN, AKILLI AJANDAYI ANLATTI AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un milletvekillerine hediye ettiği çevre dostu akıllı ajandanın özelliklerini anlattı. Cahit Özkan, TBMM'nin 100'üncü yılında teknolojiye ayak uydurmuş, çağa uygun veri depolama, saklama, özellikle doğa ve çevreyi koruma noktasında yeni bir teknolojinin milletvekillerine sunulduğunu söyledi.
Çağa 17.1.2020
Arkeologlar Derneği Başkanı Arkeologa zimmet kara mizah
Arkeologlar Derneği Başkanı: Arkeologa zimmet kara mizah ARKEOLOGLAR Derneği Başkanı İlkay İvgin, müzelerdeki eserlerin uzmanlar ile arkeologlara zimmetlendiğini belirterek, "Bu aslında kara mizah ve trajikomik bir durum. İvedilikle mevzuatın yenilenmesi ve çağa uygun mevzuat yapılması şart" dedi.
Çağa 16.1.2020
Karşıyaka Spor Kulübü, altyapı tesisi için hazırlıklara başladı
İlk etapta Mavişehir Mahallesi'nde spor alanı imarlı 99 bin 520 metrekarelik arazinin kulübe tahsisi konusunda destek ve olumlu dönüş aldıklarını bildiren Büyükkarcı, şunları kaydetti: "Futbol, basketbol ve voleybol altyapı tesisi olarak kullanılması planlanan arazi bizim için yüzyılın fırsatı. Bu proje, Karşıyaka Kulübü tarihinin kilometre taşlarından biri olacak. Büyük bir eksiğimiz giderilmiş olacak. Bugüne kadar çok değerli sporcular yetiştirdik. Ama artık, stat ve salonla birlikte çağa uygun ve gelişme potansiyeli olan yeni altyapı tesislerine şiddetle ihtiyacımız var.
Çağa 14.1.2020
McKinsey Türkiye, 'İşimizin Geleceği' raporunu yayınladı
"Türkiye'nin Yetenek Dönüşümü için tüm paydaşların iş birliği içerisinde çalışması büyük önem taşıyor" Araştırma çalışmasının en güçlü çıktısının tüm tarafların ortak hareket etmesi gerekliliği olduğuna değinen McKinsey & Company Ortağı Pınar Gökler Özsavaşcı; "Türkiye'nin dijital çağa geçişine ve yetenek dönüşümüne değinen bu çalışmamız kapsamında tüm paydaşlar için potansiyel inisiyatifler ortaya koyduk.
Çağa 14.1.2020
İzmir'de KOBİ'lere "BiTıklaAvrupa" eğitimi verildi
Kızılgüneşler, dijitalleşmenin getirdiği hız, verim ve etki alanı değerlendirildiğinde çağa ayak uydurmak isteyen firmaların dijitalleşmeden uzak kalmalarının mümkün olmadığına işaret etti.
Çağa 10.1.2020
Eğitim-Bir-Sen Bursa'dan 'ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ' Mesajı
BAŞKAN ACAR "ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN KALESİDİR" BURSA- Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Ramazan Acar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile alakalı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında basının, temel insan haklarına, meslek etiğine dayanarak itibar kazanmış, demokratik iyileşmelere büyük katkıda bulunduğunu belirten Acar, 59 yıldır 10 Ocak'ta kutlanan bu özel günün çıkış sebebi, süreci, sonucu bakımından farkındalık ve kazanımları içeren bir mahiyete sahip olduğunu söyledi. "GÜNÜMÜZ ÇAĞIN ADI: TEKNOLOJİ" En yakınımızdan en uzak coğrafyaya kadar eksiksiz, tarafsız, doğru haber almak, en temel insan hakkı olduğunu vurgulayan Acar sözlerine şu şekilde devam etti, "Artık haber de haberci de her yerdedir. Günümüzde ileri bilgi teknolojileri ve internet imkânları sayesinde, en şahsi olandan en genel ve sosyal olana kadar bütün olayların anında paylaşıldığı portal ve platformlar, hayatın sıradan realitesine dönüşmüştür. Bu çağa ismini verecek derecede önem kazanan bilginin, içerik, erişim ve paylaşımı, haberin nitelik ve etkisini hiç olmadığı kadar artırmış, değiştirmiştir.
Çağa 9.1.2020
Kırklareli'nde muhtarlar kursta bilgisayar kullanmayı öğreniyor
Herkes gibi muhtarların da çağa ve teknolojik yeniliklere ayak uydurması gerektiğini vurgulayan Öncel, şöyle konuştu: "Bizler elektronik ortama geçmeliyiz.
Çağa 7.1.2020
İNTERNETTE VE SOSYAL MEDYADA ÖNE ÇIKAN YURT HABERLERİ
30 BİN ZİYARETÇİ Müzenin özellikle kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini kaydeden Oskay, "Modern çağa rağmen Antalya, hala Yörük kültürünün en net ve en güzel görülebildiği yer.
Çağa 7.1.2020
ÖZEL GÜNDEM (TEKRAR)
30 BİN ZİYARETÇİ Müzenin özellikle kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini kaydeden Oskay, "Modern çağa rağmen Antalya, hala Yörük kültürünün en net ve en güzel görülebildiği yer.
Çağa 7.1.2020
Yörük Müzesi'nde çoban kepeneğine büyük ilgi
30 BİN ZİYARETÇİ Müzenin özellikle kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini kaydeden Oskay, "Modern çağa rağmen Antalya, hala Yörük kültürünün en net ve en güzel görülebildiği yer.
Şu an buradasınız: Çağa Haberleri | Çağa Haber - Haberler - Sayfa 2 - Çağa haberleri, son dakika çağa haber ve gelişmeleri burada. Kıbrıs'ta bir Çinli koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırdı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.3.2020 02:01:26. #1.15#
title