Cadılar Bayramı'nın Gerçek Hikayesi

Cadılar Bayramı'nın Gerçek Hikayesi

Halloween dilimizde bilinen adıyla Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanan son derece renkli ve eğlenceli bir bayramdır. Cadılar Bayramı'nın...

Cadılar Bayramı'nın Gerçek Hikayesi

- Ellerinde renkli kovalarıyla kapı kapı gezerek şeker toplayan çocukları sevindiren büyükler, şeker vermemeleri halinde evlerinin yumurta yağmuruna tutulacağını bildiklerinden midir bilinmez ama o gün için en lezzetli şekerleri hazırlayarak önceden ışıklandırıp 'korkunç' temalarla süsledikleri evlerinde akşam olmasını beklemeye başlarlar. Kısaca Cadılar Bayramı, evlerin kurukafa, örümcek ve hayalet gibi figürlerle süslendiği, akşam olduğunda kostümlü çocukların kapı kapı gezdirildiği bir bayramdır.

Günümüze mana ve şekil değiştirerek gelen birçok bayram gibi Cadılar Bayramı'nın da gerçek hikayesi, çocukları sevindirmeyi istemekten biraz daha uzaktır. Peki Cadılar Bayramı gerçekte nedir?

İlk olarak ne zaman kutlanmaya başlandığı tam olarak bilinmeyen Cadılar Bayramı, aslında Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivalidir. Başlangıç yılı tam olarak bilinmese de kutlamaların yapıldığı 31 Ekim tarihi günümüze kadar hiç değişmeden gelmeyi başarmıştır. 31 Ekim, hasat mevsiminin bittiği gün olarak bilinir ve tek geçim kaynağı toprak olan dönem insanları için yaşamaya devam edebilecek olmanın garantisi gibidir.

Hasatlarından son derece memnun olanlar olduğu gibi o yılı beklentilerinin çok daha altında ürünle kapatanlar da oluyormuş elbette. Bir sonraki yılı zor geçirecekleri hasat miktarlarından belli olan çiftçiler, bu durumun yegane suçlularının, ölümlerinin ardından bir türlü huzur bulamayan ruhlar olduğuna inanırlarmış. Bu garip inanışa göre, cinayete kurban gidenler, dünyadaki işlerini tamamlayamadan ölenler ya da hayatlarını günahkar olarak geçirenlerin ruhları, her yıl yine 31 Ekim tarihinde dünyayı ziyarete gelerek insanları lanetliyorlarmış. Bir önceki gelişlerinde onları korkutup kaçırmayı başaramayan çiftçilerse bu lanetten paylarını aldıklarından hasatları beklediklerinin altında geliyormuş.

Cadılar Bayramı'nda giyilen 'korkunç' kıyafetlerin ve ilginç ev süslemelerinin aslı, bu geleneğe dayanır. Evlerinin dışına astıkları korkutucu figürlerin ve havanın kararmasıyla birlikte giyindikleri korkunç maskeli giysilerin bu kötü niyetli ruhları korkutup kaçırmak gibi bir amacı varmış. Festival boyunca insanlar, yaklaşan kış aylarına hazırlık olması için kestikleri hayvanların kemiklerini de meydanlarda yaktıkları büyük ateşlere atıp yayılan kötü kokuların 'huzursuz ruhları' uzaklaştırmasına çabalıyorlarmış.

Bir Pagan festivali olarak İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından İngiltere'de kutlanmaya başlanan Cadılar Bayramı, 19.yüzyılda Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam ettirilmiş ve böylece Amerikan topraklarında da kutlanır olmuş.

Amerikalılar tarafından çok sevilip benimsenmesiyle birlikte her geçen yıl çok daha şaşalı kutlamalara sahne olan Cadılar Bayramı, zamanla Hristiyanlığa adapte edilerek Azizler Günü'nün arifesi olarak kabul edilmiş. Böylece Cadılar Bayramı'nın Pagan kökleri zamanla unutulmuş ve 20.yüzyıla gelindiğinde doğduğu topraklarda bile bir Amerikan popüler kültürü olarak tanınmaya başlanmış.

Günümüzde hemen hemen dünyanın her yerinde bilinen bu bayram için düzenlenen kutlama ve etkinliklerin en gösterişlileri de kuşkusuz Amerika topraklarında gerçekleştiriliyor. Bu hafta 31 Ekim tarihinde New York'ta olacaklar için dünyanın en büyük Cadılar Bayramı kutlaması olarak bilinen Halloween Parade New York (Cadılar Bayramı Geçidi New York) hakkında bilgiler vermek istiyorum.

#Sayfa#

Halloween Parade 2013 (Cadılar Bayramı Geçidi 2013)

Günümüzde adeta bir şenlik havasında kutlanan bu bayram ülke ekonomisi için de son derece faydalı. Amerikan kaynaklarınca yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl Cadılar Bayramı kostüm ve aksesuarlarına toplam 320 milyon dolar harcanmış.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte Amerika sokaklarında gözle görülür bir hareketlilik başlıyor. Eğer bu tarihler arasında ABD'de iseniz özellikle geceleri son derece güzel manzaralar oluşturan evleri görmek için yürüyüşlere çıkmanızı ve 31 Ekim'e kadar açık tutulan Cadılar Bayramı kostüm ve aksesuarlarının satıldığı enteresan dükkanları muhakkak gezmenizi tavsiye ederim.

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenecek olan geleneksel NYC Halloween Parade (Cadılar Bayramı Geçidi), her yıl olduğu gibi yine, 6th Avenue South of Spring Street'ten başlayarak 16th Street'e kadar uzanan cadde boyunca, 18.30-20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Yoğun kalabalığa ve muhtemel soğuğa rağmen 31 Ekim tarihinde New York'ta olacakların bu geçidi muhakkak izlemelerini öneririm. Geçidin yapılacağı caddelerin trafiğe kapatılmasıyla birlikte kurulan barikatların ardında kendinize güzel bir yer bulmak için de erken gitmeyi ihmal etmeyin derim.

Bu yıl da yaklaşık 53 ayrı grup geçit için hazırlanmış durumda. Her bir grubun seçtiği konsepte uygun kıyafetler giyerek sergilediği dans gösterilerini izlerken son derece keyif alacağınızdan eminim. Bu etkinliğe katılmayı planlayanlarınız için iki küçük uyarım olacak. Eğer çocuğunuz kalabalıkta kendini idare edecek yaşta değilse tahminlerinizin çok üstünde olacağını bildiğim kalabalık dolayısıyla bu eğlenceye yalnız katılmanız gerekebilir. Diğer tavsiyem ise özel aracıyla gitmek isteyenler için. Özelikle geçidin yapılacağı alana yakın yerlerde park yeri bulmanız neredeyse imkansız. Bazı metro duraklarının o saatlerde kapatıldığını da bilmenizde fayda var. Dolayısıyla o gece geçitte olacaklar kesinlikle sıkı giyinmeli ve biraz yürümesi gerekeceğinden rahat bir ayakkabıyla yola çıkmalılar.

Birçok kişi geçidin ardından asıl eğlencenin Times Meydanı'nda olduğunu düşünebilir. Ancak bizzat tecrübe ettim ki durum hiç de öyle değil. Tüm hareketlilik ve eğlence geçidin yapıldığı cadde etrafında konuşlanmış durumda.

Adeta gelenekselleşerek dünyanın en büyük Cadılar Bayramı etkinliği olma özelliğini taşıyan bu geçidin ardından eğlencenize geceye özel program ve eğlenceler düzenleyen restoran ve kafelerde devam edebilirsiniz. İnternette basit bir arama yaparak tüm parti ve giriş ücretleri hakkında bilgi alabileceğiniz gibi gün boyu sokaklarda dağıtılan tanıtım broşürlerinden de yararlanabilirsiniz.

Bu hafta da yaklaşan Cadılar Bayramı New York etkinliklerini tanıtmaya çalıştım. Önümüzdeki hafta yine çok güzel bir New York mekanıyla aynı adreste olucam. Merak edenlerle aynı adreste buluşmak üzere.

Esra Yerebakan/USASabah

Teknokulis : http://www.teknokulis.com