Byrza: Türkiye Limanlarını Rumlara Açmayı Taahhüt Etmiştir

Byrza: Türkiye Limanlarını Rumlara Açmayı Taahhüt Etmiştir

Abd Dışişleri Bakanı Condolezza Rice'ın Avrupa Ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Matt Byrza, Türkiye'nin Ab'ye Tam Üyelik Yolunda Gümrük Birliği Anlaşması'nın Ek Protokolüne İmza Atmakla Limanlarını Rum Gemilerine Açmayı Taahhüt Ettiğini Söyledi.

Byrza: Türkiye Limanlarını Rumlara Açmayı Taahhüt Etmiştir

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice`ın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yardımcısı Matt Byrza, Türkiye`nin AB`ye tam üyelik yolunda Gümrük Birliği Anlaşması`nın ek protokolüne imza atmakla limanlarını Rum gemilerine açmayı taahhüt ettiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakanı ferdi Sabit Soyer ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ile görüşen Byrza, temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında ziyaretini değerlendirdi. Adanın iki tarafında da mevcut durumun barış ve birleşme yönünde ilerlemesine dair istek gördüğünü belirten Byrza, bunun umut verici olduğunu söyledi. BM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari`nin temasları ile girilen yeni sürecin olumlu bir hava getirdiğini vurgulayan Byrza, ABD`nin de bu yolda üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

Byrza, bir gazetecinin `Türkiye`nin limanlarını Rum gemilerine açmasının AB`ye üyelik için koşul olup olamayacağı` yönündeki sorusuna karşılık olarak ise Türkiye`nin limanlarını Rum gemilerine açmayı taahhüt ettiğini söyledi. Matt Byrza, ¨Türkiye`nin AB üyeliği tamamen kriterleri karşılamasına bağlıdır. Bundan başka bu konuda söylenebilecek bir şey gerçekten yok. AB`ye üye olmayan bir ülke olarak bize düşen, Türkiye`ye bu zor konularda karar verirken yardımcı olmaktır. Altını çizmek isterim ki Türkiye`nin kendisinden beklenen kriterleri doldurmak gibi bir yükümlülüğü var. Bu çerçevede Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması`nın ek protokolüne kendi isteğiyle imza atmıştır. Böylelikle Türkiye limanlarını Rum gemilerine açmayı taahhüt etmiştir. Bizim yapabileceğimiz en akıllıca şey, Türkiye`nin üyeliğinin gerçekleşmesini istiyorsak, bu konuda ona yardımcı olmak. Türkiye`nin AB üyeliğini politik açıdan mümkün hale getirmek¨ dedi.

Kaynak: DHA